Hand som håller i gitarr med eld i bakgrunden
Lyssna

Nyhet / Publicerad 18 maj 2026

Torsdagskvällar i S:t Paulis trädgård

Under fyra kväll i sommar blir det grill- och musikkvällar i S:t Paulis trädgård på Kungsgatan 17. Kvällarna börjar kl. 17 och avslutas kl. 19. Maten kostar 30 kr/vuxen, barn äter gratis.

Njut av grillat och musik i sommarkvällarna

Välkommen till grill- och ­musikkvällar i S:t ­Paulis trädgård vid församlingshuset på Kungsgatan 17. Dela måltid, gemenskap och musik kl. 17-19. Vi dåligt väder flyttas programmet in i församlingshuset. 

Vuxna betalar 30 kr för maten, barn äter gratis.

Program för sommarkvällarna

11 juni - Etius Trio

Etius Trio bildades under 2022 när medlemmarna Jenny-Anne Fåglefelt (sax), Martin Friis (git) och Gustav Sundquist (bas) studerade på Musikhögskolan i Malmö. Nyfikenheten och utmaningarna i att byta roller i musiken skapade en jordnära och personlig ljudbild, och med musikernas känsla för smakfull komponering skriver de musik om händelser som berört dem. Våren 2024 gav de ut sitt debutalbum ”LY” och har turnerat på flera av Sveriges olika musikscener. 

25 juni - Hemlig gäst

2 juli - Sixten & Alva med vänner

Alva och Sixten är tillbaka för tredje sommaren i rad på Torsdagaskvällar i Pauli! Musiken rör sig mellan country och visa, dammigt, stålsträngat och helt på svenska. I låtarna möter de alienerade cowboys, sörjande bilmekaniker och berättelser där hopp blandas med missmod och ödmjukhet. Det blir både eget material och gamla klassiker. Albin och Per backar upp med piano, percussion och dragspel. Nytt för i år är William Larsen på elgitarr — Hökarängens egna Chet Atkins!

Medverkande:
Sixten Ernerot, gitarr, sång
Alva Ragnarsson, elbas, sång
William Larsen, elgitarr
Albin Johansson, piano, slagverk 
Per Myrstener, dragspel, slagverk

30 juli - Mikael Järlestrand (sång)