Foto: Yvonne Dahlström

Tittskåp i S:t Pauli kyrka

Nyhet Publicerad Ändrad

Miniatyrlandskap som sätter fantasin och lekfullheten i rörelse. Tittskåpen, som tillverkas av barnen i Sankt Paulis pysselverkstad, finns i S:t Pauli kyrka och ändrar skepnad efter året. Kom in och titta!

Tittskåpet i S:t Pauli kyrka förändras varannan vecka och innehåller miniatyrvärldar av olika bibelberättelser som finns med i Bibel för barn. Ibland är det även andra saker som vi vill lyfta, som till exempel Globala mål. Förhoppningsvis väcker dessa tittskåp ditt intresse och nyfikenhet för de olika bibliska berättelserna.

Tittskåpet är tillverkade av barnen i S:t Paulis pysselverkstad och finns i kyrkan.
Kom gärna in och titta!

Se öppettiderna för S:t Pauli kyrka

Tittskåpen finns nu även på facebook, instagram och YouTube!

En titt in i tittskåpet Pride 2022 Foto: Yvonne Dahlström

En titt in i tittskåpet Pride 2022
Tittskåpet i S:t Pauli kyrka förändras ungefär varannan vecka och innehåller miniatyrvärldar av olika bibelberättelser som finns med i Bibel för barn. Ibland är det även andra saker som vi vill lyfta, som till exempel det som är aktuellt just nu då det är Pride 6-10 juli 2022 i Malmö. Häng med i tåget!

En titt in i tittskåpet Sommarhälsning Foto: Yvonne Dahlström

Trevlig sommar från S.t Pauli kyrka tillverkat av pysselverkstäderna, stickcafé och soppa-sällskap-samtalsgruppen som önskar sig i sommar: äta glass, bada, sola, sparka fotboll, vara ute, lyssna på fåglarna, vara i skogen, cykla, plocka jordgubbar och vara på landet. Vad önskar du dig?

En titt in i tittskåpet "Ogräs i rabatten" Foto: Yvonne Dahlström

“Ogräs i rabatten” med sång av barnkörerna i S:t Pauli kyrka och tittskåpet som är tillverkat av barnen i S:t Pauli kyrkas pysselverkstad. Den här sången ur musikalen “Ogräs i rabatten” av Karin Runow handlar om att man är starkare tillsammans. Musikalen framfördes i en välbesökt S:t Pauli kyrka lördagen den 7 maj! 

Påsklandskapet 2022 tillverkat av barnen i Paulis pysselverkstad Foto: Yvonne Dahlström

Påsklandskap 2022 
Barnen i S:t Pauli kyrkas pysselverkstad har gjort ett påsklandskap som just nu finns att se live i kyrkan. Här nedan kommer deras berättelse om vad som hände för nästan tvåtusen år sedan i en kort videosnutt på en minut. Häng med! 

Tittskåp Marie Bebådelse Foto: Yvonne Dahlström

Det här tittskåpet är från söndagen den 27 mars på Jungfru Marie bebådelsedag då ängeln kommer till Maria för att berätta en nyhet om att hon är havande och att hon ska föda en son som heter Jesus. Har du Bibel för barn så hittar du berättelsen på sidan 136.

Tittskåp Globalt mål 2 Foto: Yvonne Dahlström

Globalt mål nr 2 - Låt ingen människa få svälta eller gå hungrig, och låt speciellt inte barn behöva oroa sig över att inte få äta sig mätta.

Tittskåp i Sankt Pauli kyrka med Jona i valfiskens buk Foto: Yvonne Dahlström

Till söndagen 13 februari om Jona i Bibel för barn sidan 126-129.

Tittskåpet i Sankt Pauli kyrka med de tre vise männen Foto: Yvonne Dahlström

Den här gången handlar tittskåpet om stjärnan som visade vägen till Betlehem för de tre vise männen. Du ser de tre vise männen till höger i tittskåpet!

Foto: Yvonne Dahlström

Tittskåpet söndagen 5 december handlar om Det förlorade fåret.
Har du ”Bibel för barn” hemma så hittar du berättelsen på sidan 173.

Foto: Yvonne Dahlström

Tittskåpet söndagen 28 november handlar om när Jesus rider in i Jerusalem.

Har du ”Bibel för barn” hittar du berättelsen på sidorna 196-197.

Här är händelsen i korthet:
När Jesus red in i Jerusalem på en åsna bredde många människor ut sina mantlar på vägen, andra tog kvistar och viftade med och lade på vägen och allt folket ropade och sjöng Hosianna! Välsignad är han som kommer i Herrens namn! Hosianna i höjden!

Foto: Yvonne Dahlström

Tittskåpet är Globalt mål nr 1. ”Låt ingen människa vara fattig, inte ha någonstans att bo, inte ha kläder att ha på sig eller inte ha en leksak att leka med.”

Foto: Yvonne Dahlström

Tittskåpet Daniel i lejongropen till söndagen den 3 oktober.
Om du har Bibel för barn så finns den spännande berättelsen på sidorna 124 – 125.

Foto: Yvonne Dahlström

Idag, söndagen den 23 maj på Pingstdagen, handlar tittskåpet om när den heliga anden, hjälparen, kommer. Femtio dagar efter påsk hördes det ett dån, det lät som en stormvind. Något svävade i luften det såg ut som en eldslåga, eldslågan delades i flera små lågor som stannade på var och en i rummet och alla kände att de blev fyllda av kärlek och glädje. Har du ”Bibel för barn” så står detta på sidan 230-231.

Foto: Yvonne Dahlström

Idag, torsdagen den 13 maj på Kristi Himmelsfärds dag, innehåller tittskåpet Jesu himmelsfärd, som handlar om att Jesus åkte till himmelen för att återvända till Fadern.

Har du ”Bibel för barn” så står detta på sidan 229

Globalt mål nr 6 Foto: Yvonne Dahlström

Söndagen den 25 april innehåller tittskåpet det sjätte globala målet, som handlar om att låta alla ha rent vatten, tillgång till bra toaletter och hygien, främst i skolor och i sjukvården.

De 17 globala målen är för en hållbar utveckling som världens länder antagit och finns till för att uppnå fyra mål till år 2030: avskaffa extrem fattigdom, minska ojämlikheter och orättvisor i världen, främja fred och rättvisa och att lösa klimatkrisen.

Den gode herden Foto: Yvonne Dahlström

Tittskåp till söndag 18 april om Den gode herden, som fåren är trygga med.

Bibel för barn sid. 185-186.

Den tomma graven Foto: Yvonne Dahlström

Tittskåp till påskdagen söndagen den 4 april - Kristus är uppstånden.

Uppståndelsen, den tomma graven. När kvinnorna kom till graven upptäckte de att någon hade rullat bort stenen som legat framför ingången, de tittade in i graven, men den var tom! Jesus är inte här. Han lever! Jesus är uppstånden.

Bibel för barn sid. 219-220

Korsfästelsen Foto: Yvonne Dahlström

Tittskåp till långfredagen den 2 april - Korset.

Korsfästelsen, vakterna förde ut Jesus till en plats som hette Golgata där han korsfästes tillsammans med två rövare.

Bibel för barn sid. 216-217

Foto: Yvonne Dahlström

Tittskåp till söndagen 28 mars Palmsöndagen, Vägen till korset, när Jesus rider in i Jerusalem.

När Jesus red in i Jerusalem på åsnan så bredde folket ut sina mantlar och de lade kvistar på vägen som en matta och allt folket ropade och sjöng:
Hosianna! Välsignad är han som kommer i herrens namn!
Hosianna i höjden!

Läs gärna i ”Bibel för barn” sid. 196-197

Foto: Yvonne Dahlström

Söndagen den 14 mars var det berättelsen om Livets bröd, då brödet och fiskarna räckte till alla.
Har du ”Bibel för barn” hemma så hittar du texten på sidorna 176-177 om brödet och fiskarna.

Dinosaurier Foto: Yvonne Dahlström

Tittskåp Dinosaurier efter önskemål från en liten pojke som besökte kyrkan en helg och då önskade ett tittskåp med dinosaurier.

Globalt mål nr 14 Foto: Yvonne Dahlström

Tittskåp till Globalt mål nr 14.

Bevara och använd haven och de marina resurserna på ett hållbart sätt. Vi måste skydda våra hav, havsbaserade resurser och ekosystem. Vi har alltid behövt haven, nu behöver haven oss med bland annat regnbågsfiskar.

Den kämpande tron Foto: Yvonne Dahlström

Tittskåp till söndagen 28 februari, den kämpande tron, om Jakobs kamp.

Kärlekens väg Foto: Yvonne Dahlström

Tittskåp till söndagen 14 februari, kärlekens väg.

Jesus är värdens ljus Foto: Yvonne Dahlström

Till söndagen den 7 februari, uppenbarelsens ljus.

Greta Thunberg seglar över atlanten Foto: Yvonne Dahlström

Greta Thunberg seglar över atlanten.

Noas ark Foto: Yvonne Dahlström

Noas ark.