Bakgrunden till manifestationen är förslag om att sänka straffbarhetsåldern till 13 år och möjliggöra fängelsestraff för barn. Förslaget har väckt stark oro hos många organisationer och aktörer i civilsamhället, som menar att det riskerar att stå i konflikt med barns rättigheter och vad forskning visar att barn i utsatta situationer behöver.
Manifestationen i Malmö var en del av en nationell mobilisering där människor samlades på flera platser runt om i Sverige med ett gemensamt budskap: barn ska inte sitta i fängelse.
Stämningen på plats var stark. Trots den kalla vinden stod människor tätt samlade. Många organisationer och Malmöbor i alla åldrar deltog, och talen möttes av applåder.
Kyrkoherde Gunilla Hallonsten höll ett tal där hon betonade kyrkans uppdrag att sätta barnen främst.
– Barn ska inte dömas till fängelse. Istället kräver vi någonting annat, vi kräver att vi vuxna tar ansvar.
Hon satte också ord på det som inte får glömmas bort.
– Barn ska skyddas från våld. Barn ska få växa upp i fredliga miljöer. Barn hör inte hemma i fängelse.