Öresundsbron fotad på håll.
Foto: Kristina Strand Larsson /Ikon

Kyrkliga ledare i Malmö: ”Vi tar avstånd från Koranbränning”

Nyhet Publicerad

Sverige är ett mångkulturellt och mångreligiöst land. Den enhetskultur som är en del av vår historia existerar inte längre. Därför måste vi lära oss att respektera olikheter både när det gäller kultur och religion. Att bränna någons heliga skrift är en provokation och inte ett uttryck för tro.

Vi är stolta över vår yttrandefrihet i Sverige, den ska vi bevara och att bränna koranen eller annan helig skrift är dessvärre ett extremt uttryck för den åsiktsfrihet vi alla åtnjuter. Desto viktigare blir då att uttrycka andra åsikter än det hat och förakt som koranbrännarna visar.

Vi som kyrkliga företrädare i Malmö förfasas över att denna handling nu dessutom genomförs i Jesu namn. Vi vill med tydlig stämma deklarera till alla våra muslimska vänner i Malmö: Detta är inte ett uttryck för den kristna tro som vi representerar. Vi tar starkt avstånd från denna handling. Låt oss som religiösa företrädare tillsammans arbeta för tolerans, samexistens och fred i Malmö.

Andreas Wessman, Pastor i Malmö Pingstförsamling
Gunilla Hallonsten, Kyrkoherde, Svenska Kyrkan i Malmö
Johan Pernryd, Pastor i Hyllie Park Kyrkan
Jonas Nordén, Präst i Betaniakyrkan
Niclas Ljung, Pastor i Immanuelskyrkan