Inspelat samtal: Paradiset och försoningens hemlighet

Nyhet Publicerad Ändrad

Nu kan du se den fjärde delen av samtalsserien om konstverket Paradiset av Elisabeth Ohlson som hölls den 4 mars i S:t Pauli kyrka. Samtalet gick under rubriken ”Paradiset och försoningens hemlighet" och var en del av S:t Paulis Regnbågsscen.

Fjärde delen av samtalsserien om konstverket Paradiset av Elisabeth Ohlson anordnades den 4 mars på S:t Pauli Regnbågsscen under rubriken ”Paradiset och försoningens hemlighet”. Samtalspanelens fokus denna gång var försoning. Varför behövs försoning och vad innebär begreppet? Hur kan vi leva så att rättvisa, fred och försoning blir möjlig i vår stad? När vi människor erkänner varandra i våra olikheter och med våra mänskliga gåvor och tillkortakommanden – då sker läkning, växt och nya möjligheter öppnar sig. 

Medverkande:
Hanna Malmqvist, präst i Malmö och ansvarig för Regnbågsscenen
Gunilla Hallonsten, kyrkoherde Svenska kyrkan Malmö
Henrik Sjöblom, EKHO Skåne
Albin Tanke är samtalsledare
Musiker: Albin Johansson och Agnes Hulander

Samtalsserie: Samtal om konstverket Paradiset

Panelsamtal om teologin i och kring Elisabeth Ohlsons konstverk Paradiset. Se samtliga inspelade delar av samtalsserien här.