Två unga tjejer på en strand som med sina armar bildar ett hjärta.
Foto: Kristina Markström

Du är viktig – engagera dig ideellt

Nyhet Publicerad

Tillsammans vill vi forma kyrkans liv utifrån de gåvor och möjligheter som Gud utrustat oss var och en med. Därför behövs du. Som en av S:t Andreas kyrkas ideella får du göra en viktig insats för andra människor och vara en del av ett sammanhang.

Vi vill vara en levande kyrka

Tillsammans vill vi forma kyrkans liv utifrån de gåvor och möjligheter som Gud utrustat oss var och en med. Därför behövs du. Som en av S:t Andreas kyrkas ideella får du göra en viktig insats för andra människor och vara en del av ett sammanhang.

Vi är många ideella medarbetare i S:t Andreas kyrkas olika verksamheter och arrangemang. Nu vill vi bli fler. Du behövs. Du har möjlighet att bidra med kunskap och erfarenheter i de uppdrag som finns hos oss, däribland:

+ Gudstjänstvärd
+ Konsertvärd
+ Kyrkkaffevärd
+ Resurs i verksamheter såsom:
   Öppet hus
   Barnkörer
   Stickcafé
   Katekumenatet
   Diakonalt arbete (Klädskåpet, sopplunch med mera

Vad vill du bidra med?

Du kan antingen välja att engagera dig i någon av våra existerande grupper, men du har också möjlighet att beskriva vad du skulle vilja bidra med. Kanske har du nya idéer som vi kan hjälpas åt med att genomföra. Nyligen startade vi till exempel en odlingsgrupp.

Vill du engagera dig?

Hör av dig till S:t Andreas kyrkas diakon Susanna Ärlelid för frågor och mer information, kontaktuppgifter nedan.