Lyssna

Nyhet / Publicerad 18 mars 2026 / Ändrad 23 mars 2026

28,6 miljoner till Malmös kyrkor: Viktigt stöd till vårt gemensamma kulturarv

Svenska kyrkan Malmö tilldelas 28,6 miljoner kronor i kyrkoantikvarisk ersättning (KAE) och kyrkounderhållsbidrag (KUB) för 2027. Beslutet fattades av stiftsstyrelsen i Lund och är en del av den totala fördelningen på 86 miljoner kronor till församlingar i Skåne och Blekinge.

Medlen kommer att användas till vård och underhåll av flera av Malmös kyrkor, bland annat i Bunkeflo, Limhamn, S:t Johannes och Tygelsjö.

– Det här är ett mycket viktigt tillskott som gör det möjligt för oss att ta hand om våra kyrkobyggnader på ett långsiktigt och hållbart sätt. Våra kyrkor är inte bara gudstjänstlokaler, utan också en viktig del av Malmös gemensamma kulturarv, säger Cecilia Gran, fastighetschef i Svenska kyrkan Malmö.

Kyrkobyggnaderna i Malmö har höga kulturhistoriska värden och kräver kontinuerligt underhåll. Samtidigt står församlingen själv för en stor del av kostnaderna för renoveringar och reparationer.

– Bidragen är avgörande för att vi ska kunna bevara kyrkornas värden för framtida generationer. Det handlar både om att vårda historien och att se till att kyrkorna fortsatt kan användas av människor i Malmö idag, säger Cecilia Gran.

Den kyrkoantikvariska ersättningen är en statlig ersättning som ska bidra till att bevara och utveckla det kyrkliga kulturarvet i hela landet. Kyrkounderhållsbidraget är ett inomkyrkligt stöd som kompletterar denna finansiering.