Kvinna fasthållen i ett rep av två personer.
Foto: Sofia Lindstrand

Uppenbarelsebokens dramatik i årets kyrkospel

Nyhet Publicerad Ändrad

7 augusti är det premiär för årets version av Lunds stifts kyrkospel, "Uppenbarelse". Spelet som har hämtat inspiration från Uppenbarelsebokens dramatiska texter spelas i Lunds domkyrka fram till 19 september.

Uppenbarelse

Lunds stifts kyrkospel kretsar 2022 kring Bibelns Uppenbarelsebok. Genom text, rörelse, poesi och musik gestaltar ensemblen de symbolrika och dramatiska texterna. Alfa och Omega - början och slutet – blir till kontrasten mellan dystopi och hoppfull framtidstro. Mörker möter ljus, ont möter gott, liv möter död. Förstörelse och hot möter längtan efter frid och försoning.  

Platsen för spelet är Lunds domkyrka, vars 900 åriga symbolspråk också blir en del av en evig berättelse om kontraster, början och slut. 

Speldagar och tider

  • 7 augusti kl. 19
  • 8 augusti kl. 12
  • 9 augusti kl. 12
  • 10 augusti kl. 12
  • 12 augusti kl. 12
  • 18 augusti kl. 18.30
  • 18 september kl. 19
  • 19 september kl. 19

Medverkande

Regi och koncept: Anette Lindbäck och Åsa Egnér
Musik och komposition: Hans Nilsson
Rörelsekonsult: Johanna Jonasson
Producent: Oliver Lindman

Ensemble: Helena Gerdmar, Ursula Davidsson, Peter Broholm, Anna Palmqvist, Markus Fors, Josefin Hellfalk, Kajsa Nilsson, Hedvig Jägervall, Anna Nilsson, Anette Lindbäck, Hans Nilsson och Åsa Egnér.