År 1526 gavs den första svenska översättningen av Nya testamentet ut – på uppdrag av kung Gustav Vasa. Sedan dess har det tagits fram flera översättningar och nu, 500 år efter den första, är det dags igen.
– Vi manifesterar den nya översättningen, som kallas NT 2026, med seminarier och panelsamtal i domkyrkoforum. Bland annat ska vi få lyssna till hur översättningsarbetet gått till och hur de katolska kommentarerna tagits fram, berättar Jan-Olof Aggedal, stiftsadjunkt för teologisk analys.
Bibelöversättningar i rätt tid
Det kan te sig märkligt att en text behöver översättas många gånger. Jan-Olof Aggedal förklarar att bibeltexterna inte går att översätta ordagrant, att de skulle bli helt oläsliga och obegripliga då. Språk är också levande och innebörden av ord utvecklas kontinuerligt. Varje tid har behov av sin översättning.
– Jag hoppas att våra seminarier ska väcka mer nyfikenhet på Bibeln som hjälper oss att förstå den kristna tron och komma närmare Jesus, säger Jan-Olof Aggedal.
Program:
13.30 Inledning med biskop Johan Tyrberg
13.45 Att översätta till ett levande språk, Anders Göranzon, generalsekreterare för Bibelsällskapet
14.15 Katolsk studiebibel, Emanuel Sennerstrand, bibellärare och författare till de katolska kommentarerna
15.15 NT 2026 en ny översättning, Anders Göranzon, generalsekreterare för Bibelsällskapet
15.55 Panelsamtal, biskop Johan Tyrberg, Emanuel Sennerstrand, Anders Göranzon och Anne Burghardt från Lutherska världsförbundet. Moderator: Ingrid Norén Nilsson.
Det krävs ingen anmälan. Fri entré.
Efter programmet hälsas alla välkomna till en högtidlig vesper i Lunds domkyrka klockan 17.00.