Foto: Magnus Aronson /Ikon

Samtalsgrupper om sorg

I en samtalsgrupp träffas sörjande för att dela tankar och erfarenheter med andra som går igenom något liknande.

Kontaktpersonerna nedan kan ge mer information om respektive grupp. Alla grupper och samtal är kostnadsfria.

För dig som mist ett barn i tonåren eller ung vuxen

Åsa Hansson 013-30 37 54
asa.hansson@svenskakyrkan.se

Cecilia Öberg 013-30 37 52
cecilia.oberg@svenskakyrkan.se

För dig som mist någon genom suicid

Helena Sundström 0706-18 83 70
helena.sundstrom@svenskakyrkan.se

Anders Facks 0706-03 97 60
anders.facks@svenskakyrkan.se

Vid förlust av barn i samband med graviditet/förlossning

Sjukhuskyrkan 010-103 78 53

För dig som mist en nära anhörig/vän

Åsa Hansson 013-30 37 54
asa.hansson@svenskakyrkan.se

Cecilia Öberg 013-30 37 52
cecilia.oberg@svenskakyrkan.se

För studenter

Anders Facks 0706-03 97 60
anders.facks@svenskakyrkan.se

För dig som mist en make/maka/sambo

Berga församling

Pernilla Enström 013-30 39 07
pernilla.enstrom@svenskakyrkan.se

Domkyrkoförsamlingen

Madeleine Nordell 013-30 37 03
madeleine.nordell@svenskakyrkan.se

Gottfridsberg

Mia Zetterlund 013-30 38 04
mia.zetterlund@svenskakyrkan.se

Johannelund

Britta Olinder 013-30 39 53
britta.olinder@svenskakyrkan.se

Landeryd

Johan Lamberth 013-30 38 03
johan.lamberth@svenskakyrkan.se   

Ryd

Kristina Nedell 013-30 38 55
kristina.nedell@svenskakyrkan.se

Skäggetorp

Dag Salomonson 013-30 39 82
dag.salomonson@svenskakyrkan.se

S:t Lars 

Cecilia Öberg 013-30 37 52
cecilia.oberg@svenskakyrkan.se

Tannefors

Alexandra Moraitis 013-30 37 82
alexandra.moraitis@svenskakyrkan.se

Animation där en person lutar sig fram och vinkar till en annan.

Första hjälpen vid sorg

Ingen människa ska behöva vara ensam i sin sorg. Därför har vi samlat konkreta tips som gör det lite lättare för oss som medmänniskor att finnas där för någon som sörjer.

Sorgen är en del av livet

Vad är sorg? Vilken funktion fyller sorgen? Går den över? Finns det bra och dåliga sätt att sörja? Behöver vi en begravningsceremoni? Vi träffar prästen Karin Larsdotter och pratar om sorg.

Den glada sorgegruppen

– Vi brukar kalla oss den glada sorge-gruppen eftersom vi hållit på så länge nu. Sorgen är inte längre i fokus när vi träffas, berättar Martta som står i köket och plockar fram kaffebröd när jag kommer in i S:t Hans kyrka i Ekholmen.

Att förlora ett barn

– Det jag upplevde efter att Christoffer dött var att jag saknade andra i samma situation att prata med, berättar Ann, som tog initiativet att starta en sorgegrupp för föräldrar som mist ett barn. Tillsammans med Sara och fyra andra har de träffats S:t Lars kyrka i ett års tid nu.