Förtroendevalda 2018–2021

Ledamöter och ersättare

Kyrkofullmäktige 2018–2021

ledamöter

  1. Sune Karlsson (posk)
    sune.karlsson@svenskakyrkan.se
  2. Marie Nielsén (s)
  3. Marie Rudolfsson (posk)
    marie.rudolfsson@svenskakyrkan.se
  4. Daniel Engström (sd)
    daniel.engstrom.1@gmail.com
  5. Joakim Sander (s)
    joakim@sander1.se
  6. Irene Kunosson (posk)
  7. Eva Engkvist (posk)
    ewa.engkvist@svenskakyrkan.se
  8. Ann-Marie Andersson (s)
    ann-marie.andersson@svenskakyrkan.se
  9. Lisetth Hagerman (sd)
    lisetth87@gmail.com
  10. Anita Svärdh (posk)
    anita.svardh@svenskakyrkan.se
  11. Anders Lindblom (s)
    anders.lindblom@svenskakyrkan.se
  12. Ida Boström (posk)
    ida.bostrom@svenskakyrkan.se
  13. Ingrid Bengtsson (s)
    ingrid.bengtsson@svenskakyrkan.se
  14. Rune Kronvall (posk)
    rune.kronvall@svenskakyrkan.se
  15. Tom stol (sd)
  16. Örjan Isgren (posk)
    orjan.isgren@bredband.net
  17. Kurt Andersson (s)
    kurt.andersson@svenskakyrkan.se
  18. Linda Callmer (posk)
    linda.callmer@svenskakyrkan.se
  19. Anna Jönsson (s)
    annajonsson@bahnhof.se
  20. Jenny Bergström (posk)
  21. Tom stol (sd)
  22. Lars Callmer (posk)
    lars.callmer@svenskakyrkan.se
  23. Stig Hansson (s)
    telefonstig@gmail.com
  24. Inga-Lill Isgren (posk)
    iisgren@yahoo.se
  25. Henna Christensson (s)
    henna@one.se

Ersättare
I nummerordning under respektive nomineringsgrupp

Arbetarepartiet Socialdemokraterna (S)

  1. Claes Glader (s)
    claes.glader@swipnet.se
  2. Carin Blomberg (s)
    carin.blomberg@landskrona.se
  3. Jan Olle Spjuth (s)
    spjuth.janolle@gmail.com
  4. Majvi Härling (s)
  5. Jörn Jönsson (s)
    jorn.jonsson@svenskakyrkan.se

Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan (Posk)

  1. Maria Engkvist (posk)
    engkvist76@gmail.com
  2. Jessica Kunosson Olsson (posk)
    jessicaolsson876@hotmail.com
  3. Johan Fernegård (posk)
    johan.fernegard@yahoo.se
  4. Marie Engkvist (posk)
    mariengkvst@gmail.com
  5. Margareta Yrvenstam (posk)
    margaretha.yrvenstam@gmail.com
  6. Eva Klintenberg (posk)
    eva.klintenberg@telia.com

Rätt att dektaga i överläggningar enligt 3 kap. 23 § KO
Kyrkoherde Eva-Lotta Grantén
eva-lotta.granten@svenskakyrkan.se

Kyrkorådet

ledamöter

Ersättare

SEKRETERARE OCH ADJUNGERADE

Sekreterare
Maria Sääw
maria.a.saaw@svenskakyrkan.se


Adjungerade
Elisabeth Persson, kanslichef
elisabeth.e.persson@svenskakyrkan.se

Peter Grims, fastighetschef
peter.grims@svenskakyrkan.se

Utskott

Arbetsutskott

Ledamöter
Sune Karlsson, ordf (posk)
Marie Rudolfsson, 1:a vice ordf (posk)
Marie Nielsén, 2:a vice ordf (s)
Eva-Lotta Grantén, kh (op)

Ersättare
Irene Kunosson (posk)
Ann-Marie Andersson (s)

kyrkogårdsutskottet

Ledamöter
Eva Engkvist, ordf (posk)
Irene Kunosson, 1:a vice ordf (posk)
Lars Callmer (posk)
Stig Hansson, 2:a vice ordf (s)
Anna Jönsson (s)

Ersättare
Rune Kronvall (posk)
Inga-Lill Isgren (posk)
Claes Glader (s)