Meny

Förtroendevalda 2018–2021

Ledamöter och ersättare

Kyrkofullmäktige 2018–2021

ledamöter

  1. Sune Karlsson (posk)
  2. Marie Nielsén (s)
  3. Marie Rudolfsson (posk)
  4. Daniel Engström (sd)
  5. Joakim Sander (s)
  6. Irene Kunosson (posk)
  7. Eva Engkvist (posk)
  8. Ann-Marie Andersson (s)
  9. Lisetth Hagerman (sd)
  10. Anita Svärdh (posk)
  11. Anders Lindblom (s)
  12. Ida Boström (posk)
  13. Ingrid Bengtsson (s)
  14. Rune Kronvall (posk)
  15. Tom stol (sd)
  16. Örjan Isgren (posk)
  17. Kurt Andersson (s)
  18. Linda Callmer (posk)
  19. Anna Jönsson (s)
  20. Jenny Bergström (posk)
  21. Tom stol (sd)
  22. Lars Callmer (posk)
  23. Stig Hansson (s)
  24. Inga-Lill Isgren (posk)
  25. Henna Christensson (s)

Ersättare
I nummerordning under respektive nomineringsgrupp

Arbetarepartiet Socialdemokraterna (S)

  1. Claes Glader (s)
  2. Carin Blomberg (s)
  3. Jan Olle Spjuth (s)
  4. Majvi Härling (s)
  5. Jörn Jönsson (s)

 

Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan (Posk)

  1. Maria Engkvist (posk)
  2. Jessica Kunosson Olsson (posk)
  3. Johan Fernegård (posk)
  4. Marie Engkvist (posk)
  5. Margareta Yrvenstam (posk)
  6. Eva Klintenberg (posk)

Rätt att dektaga i överläggningar enligt 3 kap. 23 § KO
Kyrkoherde Eva-Lotta Grantén

Kyrkorådet

ledamöter

Sune Karlsson, ordf (posk)
Marie Rudolfsson, v ordf (posk)
Marie Nielsén , 2:e v ordf (s)
Irene Kunosson (posk)
Eva Engkvist (posk)
Anita Svärdh (posk)
Ann-Marie Andersson (s)
Jörn Jönsson (s)
Anders Lindblom (s)
Eva-Lotta Grantén, kyrkoherde

Ersättare

Lars Callmer (posk)
Ida Boström (posk)
Rune Kronvall (posk)
Kurt Andersson (s)
Ingrid Bengtsson (s)


SEKRETERARE OCH ADJUNGERADE

Sekreterare
Maria Sääw


Adjungerade
Elisabeth Persson, kanslichef
Leif Alfredsson, kyrkogårdchef
Peter Grims, fastighetschef

Utskott

Arbetsutskott

Ledamöter
Sune Karlsson, ordf (posk)
Marie Rudolfsson, 1:a vice ordf (posk)
Marie Nielsén, 2:a vice ordf (s)
Eva-Lotta Grantén, kh (op)

Ersättare
Irene Kunosson (posk)
Ann-Marie Andersson (s)

kyrkogårdsutskottet

Ledamöter
Eva Engkvist, ordf (posk)
Irene Kunosson, 1:a vice ordf (posk)
Lars Callmer (posk)
Stig Hansson, 2:a vice ordf (s)
Anna Jönsson (s)

Ersättare
Rune Kronvall (posk)
Inga-Lill Isgren (posk)
Claes Glader (s)