Bild på förödelse efter bombning i Beirut.
Lyssna

Nyhet / Publicerad 6 maj 2026

Stark uppslutning i Härnösands stift under Fasteaktionen

I Härnösands stift samlades 1 160 454 kronor in under Fasteaktionen 2026. Det är en ökning jämfört med föregående år och motsvarar 3,11 kronor per invånare och 5,09 kronor per medlem.

Fasteaktionen är Act Svenska kyrkans årliga insamlingskampanj under fastetiden. Årets tema, ”Från dina händer till där det händer”, lyfter den mänskliga kedja som förenar människor i Sverige med dem som, mitt i katastrofer, skapar hopp.

Det totala insamlingsresultatet för 2026 uppgår till 34,8 miljoner kronor. Resultatet i Härnösands stift visar på ett starkt lokalt engagemang i en tid där de globala humanitära behoven är större än någonsin, som i Ukraina, Gaza, Libanon och Sydsudan.

– Varje bidrag vi ger möjliggör humanitära katastrofinsatser världen över. Arbetet sker genom lokala partners och insatserna räddar liv, ger stöd på plats och långsiktig återuppbyggnad, säger Erika Lind, samordnare för Act Svenska kyrkan i Härnösands stift.

Från engagemang till handling

Budskapet ”Från dina händer till där det händer” påminner om att vi alla delar ansvar för varandra. Härnösands stift är en del av en global gemenskap där lokalt engagemang får konkret betydelse i människors liv världen över och gör skillnad.

Trots att det nationella resultatet minskat något jämfört med föregående år visar årets siffror att viljan att hjälpa är fortsatt stark.

Läs mer om alla stifts insamlingsresultat