Ny kororgel i Mariakyrkan med invigningsfest i dagarna tre

I drygt femton år har det planerats för en ny kororgel i Mariakyrkan och under våren 2026 har den äntligen kommit på plats. Orgeln har utarbetats med hjälp av orgelkonsult Anders Johnsson och den slovenske orgelbyggaren Tomaž Močnik och hans orgelfirma Orglarstvo Močnik fick uppdraget att bygga Mariakyrkans nya orgel. Invigningsfesten blir i slutet av juni.

Läktarorgeln i Mariakyrkan byggdes 1967 av Olof Hammarbergs orgelbyggeri i Göteborg. En orgel typisk för den tiden och de musikaliska ideal som fanns då. Det är ett instrument som vi är mycket stolta över och glada att kunna fortsätta använda.

På senare tid har det också utvecklats ett behov och en önskan om att i större utsträckning kunna musicera från orgel även framme i kyrkan. Framför allt för att kunna stötta och leda den gudstjänstfirande församlingen, men också för att på ett bättre sätt kunna spela med både körer och instrumentalister.

Kyrkans inredning från 1924 påminner om utseendet i många engelska kyrkor där gosskören har sin plats i korstolarna. Där kan de på bästa sätt samspela med och ackompanjeras av kororgeln som ofta omgärdar koret. Med inspiration från detta och med målet att kunna bevara så mycket som möjligt av kyrkans inredning, utformades grundidén till vår nya kororgel och dess placering.

I USA är det vanligt med torra akustiker likt den i Mariakyrkan och de amerikanska orgelidealen har anpassats efter sådana förhållanden. Med tanke på det och ur återbrukssynvinkel har det använts historiska, amerikanska pipor i vår orgel.
I orgelns avdelningar som står framme i koret kommer de flesta av stämmorna från en orgel byggd tidigt 1900-tal av orgelfirman C. S. Haskell, Philadelphia.

På den bakre sidoläktaren står ett så kallat antifonalverk, en avdelning med pipor som står i en annan del av kyrkan än resten av orgeln. Verket är uppdelat i tre delar – orkester, stråkar och solo – vilket är mycket stiltypiskt för amerikanska orglar. Dessa pipor kommer från en orgel byggd 1918 av orgelfirman Aeolian. På den tiden var det många av de förmögnaste i USA som hade självspelande orglar i sina hem för att spela upp orkestermusik på. Just denna orgel beställdes av Theodor Newton Vail (1845–1920) för att ha i sitt magnifika hem i Morristown, New Jersey. Vail var en betydande person inom telefoni- och kommunikationsutvecklingen i USA och var chef på Bell Telephone Company samt grundade American Telephone and Telegraph Company.

På sidoläktaren står också en återanvänd bälg, även den från C S Haskell. Den tillhörde en orgel som var byggd 1897 för Lutheran Church on 22nd Street i Philadelphia. Resterande delar av denna orgel står i Stora Hammars kyrka i
Höllviken, även denna orgel byggdes av Tomaž Močnik år 2016.

Genom elektrisk överföring spelar organisten från det flyttbara, fyrmanualiga spelbordet framme i kyrkan. Spelbordet är också återanvänt från USA och är tillverkat runt 1950 av orgelbyggaren Moller. Dess utseende med det mörka träet tycker vi harmonierar väldigt väl med kyrkans befintliga inredning.

Hela orgeln och dess utformning har blivit ett unikt exemplar och tillför något nytt och speciellt i det skånska orgellandskapet.

Lisa Hesselbom, organist

PROGRAM INVIGNINGSFEST

Torsdag 25/6
20.00 Konsert med orgel, kören Ad
Libitum under ledning av Karolina Strand, Lisa Hesselbom, orgel, Garry Nilsmyr och Christer Gustafsson Roos, trumpet, Esben Stig Rasmussen, horn, Lars Hastrup, trombon, Ossian Edlund, tuba, Patrick Raab, timpani.
Efteråt mingel.

Fredag 26/6
17.30 Evensong på svenska. Med Lisa Hesselbom, orgel, Ann-Margreth Nyberg, sopran, Florence Rooth, sopran, Karolina Strand, alt, Staffan Lindberg, tenor, Martin Haksten, bas.

Lördag 27/6
12.00 Orgelkonsert och föredrag om orgeln med Anders Johnsson, organist och orgelkonsult.
Efteråt mingel med matigt tilltugg.