Välkommen på orgelfest!
I drygt femton år har det planerats för en ny kororgel i Mariakyrkan och nu äntligen ska vi få inviga den! Och det gör vi med orgelfest i tre dagar där orgeln så klart står i centrum.
Utifrån församlingens önskemål har orgeln utformats av orgelkonsult Anders Johnsson och byggts av den slovenske orgelbyggaren Tomaž Močnik och hans orgelfirma Orglarstvo Močnik.
Resultatet har blivit ett fantastiskt och orkestralt instrument, fullt med stråk- och svävstämmor, vackra flöjter och solitiska rörverk. Den är lämplig för både psalmspel och konsertrepertoar. Vi ser fram emot att få utforska och visa upp dess möjligheter och bredd.
Den 25–27 juni 2026 firar vi stort med flera konserter. Det blir tillfällen att höra orgeln för sig själv i klassisk orgelrepertoar, men även tillsammans med såväl körer som brassinstrument.
Under torsdagens konsert uruppför vi ett stycke av Hampus Söndrebo som är specialskrivet för detta tillfälle.
På fredag kväll lyfter vi fram orgelns engelska karaktär och firar en klassisk evensong, en traditionell gudstjänstform med ursprung i den anglikanska kyrkan där musiken och samspelet mellan orgel och kör bär liturgin.
Under lördagens konsert visas orgelns alla klanger upp på bästa sätt av Anders Johnsson som även håller föredrag om orgeln då han berättar mer om dess historia och konstruktion.