Under året kommer en ny rabatt att anläggas framför Birgittakapellet på Gamla kyrkogården i Ystad. Den cirkelformade planteringen, inramad av råhuggen kantsten med en radie på sex meter, blir en plats där skönhet, eftertanke och minne får mötas.
Rabatten kommer att fyllas med tulpanlökar som planteras med en särskild symbolik. För varje person i vår församling som har avlidit under året planteras en lök. Antalet tulpaner kommer därmed att motsvara det antal namn som läses upp under allhelgonahelgens minnesgudstjänster. Varje blomma blir en stilla påminnelse om ett liv som har lämnat avtryck och om människor som fortsatt bärs i kärlek och tacksamhet.
När våren kommer och tulpanerna slår ut kommer rabatten att förvandlas till ett färgstarkt och levande minnesmärke. Det blir en plats som berättar om både sorg, hopp och om saknad, men också om den glädje och rikedom som varje människa har bidragit med under sin tid bland oss.
I kyrkans tradition har blommor länge fått symbolisera livets kretslopp, återfödelse och hopp. Tulpanernas blomning efter vintern påminner oss om att ljuset återvänder och att minnena av dem vi älskat fortsätter att leva vidare i våra hjärtan.
Vi hoppas att den nya rabatten ska bli en uppskattad plats för alla som besöker kyrkogården, en plats för stillhet, eftertanke och tacksamhet.
Genom de blommande tulpanerna vill vi hedra våra avlidna och samtidigt skapa något vackert som kan skänka glädje och hopp till alla som passerar förbi.
Rebecka Hansson, kyrkogårdschef