Foto: Anette Sikström

Musik sprider GLÄDJE

Nyhet Publicerad

Utanför Logården i Storvik har några solstrålar letat sig fram i det ostadiga majvädret. Med halsduken högt uppdragen och sångblad som fladdrar i den kalla vinden står våra härliga medarbetare (och några frivilliga) för att sprida glädje ute på ”byn” med sång och musik.

- Idén kom efter att ett gäng av oss stått inne på
Logården i Storvik och sjungit julsånger vid Lucia förra året. Vi tyckte det var så roligt! Vi sa att det här måste vi göra om. I dessa speciella tider kände vi att vi behövde muntra upp oss själva och andra med lite sång, och vad passar då bättre än att stå ute? Mycket spontant utan att ha övat ställde vi oss denna gång utanför Logården för att sprida glädje med sång och musik!

Säger Åsa Åberg, musiker i pastoratet.

Initiativet var en del av ”Vi ställer inte in, vi ställer om”, ett tankesätt vi har haft under våren och sommar till följd av Covid-19.