Hur det hela startade
Inom Gästriklands Blåbandsförening har vi alltsedan starten våren 2022 pratat om hur viktigt det är med nyktra mötesplatser. Och vi har frågat oss hur kan vi bjuda in till gemenskap på olika sätt i all enkelhet, som läger, träffar vid lägerelden, samodling av potatis, midsommarfirande, svampplockning etc.?
I Ovansjö-Järbo församling som arbetar med Svenska kyrkans Färdplan för klimatet, går samtalen ofta ut på miljöarbete och hållbarhet; hur vi ska kunna skapa och erbjuda hållbara verksamheter i församlingen. Rent fysiskt med hur och vad vi handlar in och använder oss av i verksamheterna, men också hur vi kan engagera volontärer och främja gemenskapandet som svar på existentiell vilsenhet och längtan. Samt hur vi kan samverka med andra samhällsaktörer.
Någon skrev om en helig hunger, en hunger som finns i var och en av oss och som också för oss samman.
En dag fick personalen i kyrkan ta del av en film om Byaberedskap i byn Arkhyttan i Dalarna. Och här visade det sig att det uppstod en tydlig bro mellan Ovansjö-Järbo församling och Gästriklands Blåbandsförening, och Blå bandets studieförbund NBV. Blå bandets kassör kände människor i Arkhyttan och diakonen som är verksam i båda sammanhangen kunde bjuda in till ett möte om samarbete. Och Järbo Byaberedskap och Gemenskap - Ett värn i vår tid föddes. Det här var i december 2024.
/Carolina Thorell diakon