Kör som sjunger med stor glädje.
Lyssna

Sjung de nya psalmförslagen med oss

Den svenska psalmboken ska revideras och du får vara med och påverka vilka nya psalmer som kommer med. Kom och använd din röst, kom och sjung tillsammans med våra körer.

Svenska kyrkan har påbörjat ett arbete med att utöka och revidera den svenska psalmboken. Av 9000 inskickade förslag har 233 psalmer valts ut för att provsjungas. 

Vi i Svenska kyrkan Österåker har valts ut som en remissinstans och nu ökar vi takten! Under några tillfällen under hösten provsjunger vi ett stort gäng psalmer. Kom och använd din röst, genom att sjunga dessa psalmer tillsammans med oss och berätta vad du tycker om psalmerna. 

Psalmerna handlar om vardagen här och nu och om tro, hopp och livet i stort. Teman som klimathot och flykt förekommer också bland de nya psalmerna. Det finns också könsneutrala psalmer avsedda för vigslar.

PS: kom ihåg att ta med dig din telefon för att kunna lämna omdöme om psalmerna.


Kom och sjung psalmer:

Söndag 11 oktober kl. 11.15 i Roslags-Kulla kyrka
Barnkören Sånghjärtat och Ljusterökören
Kerstin Evén, musiker 
Valentine Aderibole, präst

Onsdag 11 november kl. 18.00 i Åkersberga kyrka
Kammarkören Non Silentium och kören Tonkraft
Urban Westerlund och Johan Björling, musiker
Maria Källström, präst

Svenska kyrkans nya psalmer – så låter de

Psalmboken ska revideras och här kan du ta del av förslag på 233 nya psalmer.