Till innehållet Till undermeny
Lyssna

Organister i framkant

Organister i framkant är ett projekt med målet att fånga upp intresset för yrket som organist och kantor samt lyfta fram orgeln som instrument.

Stort behov av kyrkomusiker

Rekryteringsbehovet av kyrkomusiker är stort. Fram till 2030 kommer Svenska kyrkan att behöva rekrytera 700 organister och kantorer. 

På den här webbplatsen är ambitionen att skapa en allt mer komplett resursbank för orgelspel och undervisning. Det ska fungera som inspiration för dig som funderar på att bli kantor eller organist eller som bara är nyfiken på orgeln. Men också för dig som vill bidra till nyrekrytering av organister och kantorer.

Nätverksträff i Karlstad - anmälan har öppnat

Anmälan är nu öppen till Sveriges andra nationella nätverksträff för kyrkomusiker och orgellärare på tema:

  • Hur håller vi kvar eleverna på orgelpallen?
  • Hur övar man på bästa sätt?
  • Hur startar man en musikskola?

Välkommen till en dag för information och inspiration kring orglar och orgelundervisning.

Medverkande

  • Henrik Alinder, Musikkonservatoriet Falun
  • Maja Lehtonen och Susanne Yondt, KMH
  • Stephen Craig, Svenska kyrkan Lidköping med flera.

Datum och tid

Start torsdag 29 januari 2026, kl. 11.30. Avslut fredag 30 januari 2026, kl. 13.00.

Plats

Karlstads domkyrka 

Kostnad

1 000 kronor. I priset ingår luncher, fika och festmiddag. Boende bekostas av deltagaren. 

Vem kan delta?

Alla kyrkomusiker, orgellärare och orgelfrämjare är varmt välkomna – oavsett om du redan undervisar eller står i startgroparna. Ta gärna med kollegor och sprid ordet!

Info och anmälan

 OSA senast den 20 januari 2026 via länk nedan. Denna inbjudan går ut till kyrkomusiker, stiftsmusiker, folkhögskolor, kulturskolor och musikskolor med orgelprofil.

Anmäl dig här

För dig som vill börja spela orgel

Aktiviteter med orgeln

Runt om i församlingarna och stiften anordnas aktiviteter som du kan delta i, där orgeln spelar huvudrollen.

Att bli kyrkomusiker

Det finns olika vägar att gå för dig som är intresserad av en framtida karriär som organist eller kyrkomusiker.

Konserter och filmer

Ta del av spelningar och konserter eller lär dig mer om orgel i de informativa filmerna.

Kontakter för dig som vill spela orgel

I varje stift finns musikkonsulenter eller stiftsmusiker som du kan kontakta för vägledning. De hjälper dig som vill börja spela orgel och kan berätta vilka orgelnätverk och kurser som du kan välja på. 

För dig som är kyrkomusiker och vill bidra

Starta och driva en orgelklubb

Orgelklubben bjuder in barnen till orgelmusikens fantastiska värld. Som mötes- och läroplats i församlingarna spelar den en oerhört viktig roll för barnens väg in till orgeln.

Bidra till att fler upptäcker orgeln

Församlingarna har ett viktigt ansvar när det kommer till att locka fler till att bli kyrkomusiker. Läs om hur du kan bidra genom din församling.

Kontakter för organister

Här hittar du kontakter som kan vara bra att ha för dig som redan spelar orgel och som vill bidra till rekryteringen av fler kyrkomusiker.