
Nyhet / Publicerad 13 maj 2025
Sommarcafé i Ekersgården och Ekers kyrka hålls öppen!
Vid Ekers kyrka ligger Ekergården och bjuder vi in till sommarcafé den 2 juli 14.00-16.00. Program: Historiequiz och vi berättar om vårt pilgrimsarbete. Ekers kyrka är öppen! Välkommen!
Ekers kyrka är även öppen:
Medmänsklighet tar inte semester – välkommen till Svenska kyrkan i Örebro i sommar
Kyrkan är öppen. Vi finns här för dig. Vi fyller din sommartid med möjlighet till möten och upplevelser. Och du kan alltid fika för liten peng. Här hittar du allt som är på gång i sommar hos Svenska kyrkan i Örebro – och vi kan göra det tack vare våra medlemmar.
Sommarcafé i Längbro onsdagar hela sommaren
Under sommaren har vi sommarcafé, onsdagar 14.00–16.00 i Längbro med start den 19 juni! Varje onsdag finns det program och aktiviteter. Det finns leksaker i trädgården och i lekparken för barnen. Här kommer det att finnas kaffe/te/kall dryck och kaffebröd. Välkommen!
Friluftsmässa i Längbro
Under juli månad flyttar vi ut högmässan till vår vackra Hallonlund och firar friluftsmässa ute i det gröna, söndagar kl. 10.00! Vid dåligt väder är vi i Längbro kyrka.
Trädgårdsgrupp i Längbro
Nu startar vi trädgårdsgruppen för säsongen den 8 maj. Är du nyfiken och vill komma ikontakt med någon kring trädgårdsgruppen hör av dig till vår diakon Charlotte Bergman.
Längbro församling
Längbro församling
Adress: Församlingsvägen 4,
703 48 Örebro
Telefon: 019-15 45 00
(informationsservice, öppet mån-fre 9-16)
E-post: langbro.forsamling@svenskakyrkan.se
Kontaktlista med alla medarbetare i Längbro församling
Till Längbro församling på Facebook
Församlingens kyrkor:
Längbro kyrka
Ekers kyrka