Margaretakyrkan-Svensk närvaro i Oslo

Nyhet Publicerad Ändrad

Här kan du läsa mer om Margaretakyrkans jubileumsbok.

Om boken

Kyrkan har alltid varit en stor och viktig beställare av arkitektur, konst och konsthantverk. Svenska Margaretakyrkan i Oslo är ett praktfullt exempel på just detta. Arkitekten Lars Israel Wahlmans mål var att skapa en genomarbetad helhet – ett allkonstverk. Han anlitade därför några av 1920-talets bästa svenska konstnärer och hantverkare till uppdraget att uppföra och utrusta kyrkan.

Margaretakyrkan har en stark position i Oslos stadsbild, där kyrkspiran stolt reser sig över Hammersborg och regeringskvarteret som en symbol för svensk närvaro i Norges huvudstad sedan 1925. Närvaron består också av ett rikt och levande kultur- och församlingsliv, men denna bok ägnas helt åt byggnaden och de som skapat den. Konsthistorikern Marie Rehnberg skriver om den storslagna arkitekturen, konsten och det unika hantverket.

Du kan hitta boken på Adlibris men också Orfeuspublishing.