Italiensk passion och tysk ordning

Nyhet Publicerad Ändrad

Den 7 april kl. 18.00 välkomnas du till en kammarmusikalisk afton med barockmusik i dess bästa form.

Musik av Vivaldi, Händel med flera
Per Gross, flöjt
Gunnar Hauge, cello
Ingeborg Christophersen, blockflöjt & cembalo
Benjamin Åberg, orgel & cembalo
 
En kammarmusikalisk afton med barockmusik i sin bästa form. Här mixas örhängen från några välkända och älskade tonsättare som Bach, Vivaldi och Telemann med mindre kända mästerverk.
Av Telemann kommer vi få höra en trio i en ganska annorlunda instrumentering. Cembalon som vanligtvis ackompangerar får här en solistisk roll tillsammans med blockfjöjten.  Per Gross, kvällens blockflöjtist, har placerat sig som en av Sveriges främsta blockflöjtister och vunnit en lång rad priser och utmärkelser. Mest uppseendeväckande var kanske Solistpriset år 2010. Tillsammans bjuder kvällens ensemble på ett varierande och synnerligen uppfriskande program.  
 

Entré 100 kr i dörren.

Musik i Margaretakyrkan

Njut av musik i kyrkan med Oslos bästa akustik.