SVT:s tittarsuccé Den stora älgvandringen lockar varje år miljontals tittare på SVT Play, och under senare år har programmet även sänts i Finland och Tyskland. Programmet är så kallad ”slow tv”, långsam tv, där man kan följa hur älgar korsar Ångermanälven på väg till sommarens betesmarker. Flera kameror sänder dygnet runt, och då och då dyker det upp ett djur. Det kan vara allt från grodor till fåglar och björnar – och så älgar förstås. Under åren som programmet sänts har som minst 21 och som mest 87 älgar per år fångats på film när de korsat älven.
I år kan du för första gången se Den stora älgvandringen i Toleredskyrkan, projicerad på en stor duk i Stora salen. Här visas inte sändningen dygnet runt, men under några veckor håller kyrkan älgöppet nästan varje dag, flera timmar i sträck.
– Vi tänker att det ska vara lite som ett vardagsrum, som när man har öppet hus hemma. Kom och kolla på älgarna! Stanna en liten stund, eller stanna hela dagen. Drick kaffe eller te, träffa en kompis, ta med en kompis, säger diakonen Erika Theil.