Den nya delen av Lilla Dalens begravningsplats kallas Hagen. Här uppförs nu 650 traditionella kistgravplatser, som står klara under hösten. Dessutom skapas gravkvarter med särskilda gravplatser för muslimska gravsättningar, vilket inte har funnits i Botkyrka tidigare.
Myndighetsuppdrag att erbjuda olika typer av gravplatser
Botkyrka församling har ett myndighetsuppdrag att tillhandahålla gravplatser för alla folkbokförda inom församlingens gräns. I uppdraget ingår även att skapa särskilda gravplatser för dem som tillhör andra trosinriktningar.
Vi har under flera år haft ett avtal med Huddinge pastorat så att Botkyrkabor som önskat gravsättning enligt muslimsk tradition har kunnat gravsättas på S:t Botvids begravningsplats i Huddinge. Eftersom Huddinges muslimska gravplatser håller på att ta slut har vi nu skapat ett område för gravsättning enligt muslimsk tradition på Lilla Dalens begravingsplats.
– Äntligen kan vi tillgodose behoven av muslimska gravplatser i Botkyrka. Tidigare har vi samarbetat med Huddinge pastorat, men nu har även Botkyrka en plats för det sista avskedet vid muslimska gravsättningar. Vi är otroligt tacksamma för all hjälp vi fått av Huddinge pastorat säger David Holm, kyrkogårdschef i Botkyrka församling.
Hagen öppnar under hösten
Det nya området Hagen byggs i etapper. Den första etappen ska vara färdig i november, men redan i oktober kan de första gravsättningarna enligt muslimsk tradition ske här. Avtalet med Huddinge pastorat kommer då att avslutas.