Risk för fallande grenar

Nyhet Publicerad Ändrad

Efter kraftig snöfall i Arboga med omnejd

Snöstormen som drog in över regionen under torsdagen har lett till flera problem. Vi har haft kraftigt snöfall och snön väger tungt - framför allt på buskar och träd. Grenar kan gå av och innebär en fara. Vi vill därför uppmuntra alla besökare av våra kyrkogårdar och begravningsplatser att avstå från ett besök idag, fredagen den 8 april.

Vi ska ta hand om läget så fort vädret tillåter det och välkomnar er varmt igen när läget har lugnat sig. 

Ta hand om dig och ta det lugnt i trafiken!

Uppdatering 12 april:
Nu kommer snart en skylift till Götlunda kyrkogård, för Arboga är också en på ingång. Vi behöver plocka bort kvarliggande grenar i trädarna. Ha koll när du besöker våra kyrkogårdar och begravningsplatser och va försiktig, speciellt i närheten av träd!