Konsert "What is life"?

Nyhet Publicerad

Sånger om livet. Med Hägersten A Cappella.

Söndag 24 april 2022

Kl. 18:00

Heliga Trefaldighets kyrka

Hägersten A Cappella är en ensemble med hög ambitionsnivå som hör hemma i Uppenbarelsekyrkan, Hägersten. Kören består av ca 40 medlemmar och är en del av den omfattande körverksamheten i denna församling inom Svenska kyrkan.

Ensemblen har deltagit i flera körtävlingar med framgång. Repertoaren är bred med betoning på klassisk sakral musik och man sjunger med förkärlek musik av svenska tonsättare. Kören har spelat in några skivor, senast en produktion tillsammans med jazzpianisten och kompositören Elise Einarsdotter - ”Suite for Voices and instruments ”. Ensemblen deltar ofta i Stockholms kulturliv. Körens grundare och dirigent är Kerstin Börjeson, kyrkomusiker i Hägerstens församling.

Vid körens konsert i Arboga är rubriken ”What is life?”. Det är en komposition av Ann-Sofie Söderquist som får ge namnet. Hägersten A Cappella sjunger sånger om livets mysterium och bland kompositörerna märks några nutida såsom Sven-David Sandström, Anna-Karin Klockar, Eriks Esenvalds m. fl.

Varmt välkommen!