Högmässa med kyrklunch och föredrag av Charlotte Frycklund

Nyhet Publicerad Ändrad

Den 16 oktober gästar Charlotte Frycklund och predikar. Vi hälsar alla extra välkomna att följa med till en gemensam kyrklunch på Trefaldighetsgården där Charlotte kommer berätta om kvinnor i bibeln.

Charlotte arbetar som nätpräst på Kyrkokansliet i Uppsala, där hon firar andakter och pratar om existentiella frågor på sociala medier. Vi hälsar alla extra välkomna att följa med till en gemensam kyrklunch på Trefaldighetsgården där Charlotte kommer berätta om kvinnor i bibeln. Ett ämne hon har tagit upp och skrivit om i sin bok ”Bibelns kvinnor: 101 möten med kända och okända systrar” och uppföljaren ”Marias många systrar”.

Varmt välkomna till en stund med intressanta samtal och gemensam lunch på Trefaldighetsgården efter högmässan!

16 oktober kl. 11:00
Heliga Trefaldighets kyrka
Artonde söndagen efter trefaldighet - Dagens tema: Att lyssna i tro
Celebrant: Johan Linnman
Predikant: Charlotte Frycklund
Musiker: Emmy Algefors