Foto: K Sigge Dahlqvist

Franciskusvandring: Heliga Trefaldighets kyrka

Enkelhet

TEMA: Enkelhet

UPPDRAG
Tänd ett ljus och titta gärna på målningarna om Franciskus liv, vid första travén, fönsterbågen. 

 

Kort om...
Enligt Franciskus var enkelhet att frånsäga sig alla sina ägodelar. 

Mer om...

För Franciskus var det enkla livet utan ägodelar en särskild kallelse. Hans radikala liv ställer frågor till människor i alla tider och till kyrkan: Vad är det viktigaste. att äga eller att vara? Att leva utan bekymmer så långt det går eller att dela världens nöd? Att ta eller att ge?

Märkvärdigt nog fann Franciskus att det enkla livet i Kristi efterföljd främjade en bekymmerslöshet, som  gav allt mer plats för inre frid. Ur den inre friden växte också en stark kallelse i hans hjärta att arbeta för fred och försoning mellan människor och folk. "Fred och allt gott", blev hans dagliga hälsning och önskan till alla han mötte. Som en klang från Franciskus och den kallelse från Kristus som han förmedlar till oss, ljuder den gamla sången "Dona nobis pacem", giv oss frid, fred. Inre frid, yttre fred.

Rolf Larsson

”Ett redskap för din fred” Boken finns att köpa här i kyrkan.

Bönerna kan du läsa i boken som du har fått med dig under vandringen.