Två händer sträcker sig mot varandra.
Lyssna

Nyhet / Publicerad 19 januari 2026

Sista chansen att beställa material till Fasteaktionen

Inför Fasteaktionen 2026 är det nu dags att beställa allt material som behövs för en lyckad kampanj. För att få leverans i tid behöver beställningen göras senast den 23 januari i webbshopen.

Nu är det hög tid att beställa material inför Fastektionen 2026 “Från dina händer till där det händer”. För att få materialet innan kampanjstart behöver beställningen göras i webbshopen senast den 23 januari. Där finns allt från kampanjfoldrar, affischer, brödpåsar och Dela lika-affischer till kollektmaterial samt ljus, tändstickor och servetter. Det finns dessutom rockslagspins till försäljning eller att använda som priser vid lotterier och tävlingar.  

Act Svenska kyrkans materialsidor finns bildspel, kampanjtidning, församlingsbladsartiklar med prisexempel och en presentation att använda vid kampanjupptakter. Där finns också Livsloppsfrågor för nedladdning. 

För dig som är anställd i Svenska kyrkan finns länk till ett webbinarium om kampanjen, bildbanken Ikon och bilder och banners att använda i sociala medier och på webbplatsen på kampanjsidan på Kornet. 
 
Lycka till i kampanjarbetet!

Mer om Fasteaktionen

Från dina händer till där det händer

Varje dag slås människors liv i spillror av krig och katastrofer. Just nu lever 300 miljoner medmänniskor i djup kris utan tillgång till det mest nödvändiga. Situationen är akut och vi behöver agera.

Dags att beställa material till Fasteaktionen!

Missa inte att beställa och ladda ner material till Fasteaktionen. Nu finns annonser, affischer och berättelser att använda för en lyckad kampanj.