Uppsala domkyrkas två tron och takryttaren i bakgrunden syns som silhuetter i morgondimman, omgivna av trädgrenar och med en solstråle som skjuter fram mellan tornen.
Lyssna

Nyhet / Ändrad 15 september 2026

Upplev Faurés hoppfulla Requiem på Alla helgons dag

Uppsala Domkyrkokör framför det klassiska verket i Uppsala domkyrka 31 oktober tillsammans med framstående sångsolister och musiker från Radiosymfonikerna.

Allhelgonahelgens stora konsert i Uppsala domkyrka blir i år ett framförande av ett av de mest älskade musikaliska sorgeverken - Gabriel Faurés Requiem. Det är komponerat för kör, orkester och två solister och i Uppsala domkyrka på Alla helgons dag, 31 oktober kl 19.00, hör vi utöver Uppsala Domkyrkokör även sopranen Karin Dahlberg och Helgi Reynisson, baryton. Musiker ur Radiosymfonikerna utgör den ackompanjerande orkestern och konserten dirigeras av körledaren Nicolas Haigh. Förutom Faurés Requiem framförs även hans Cantique de Jean Racine samt verk av Tavener i konserten. 

Biljetter finns att köpa via nortic.se samt i Katedralbutiken, 018-430 36 30.

Gabriel Fauré skapade sitt Requiem under åren 1887-1890. Verket är skrivet i d-moll och präglas enligt tonsättaren själv av människans förtröstan och tro på den eviga vilan. I verket ingår flera av delarna från den traditionellt katolska dödsmässan: Introit-Kyrie, OffertoriumSanctusPie JesuAgnus DeiLibera me och In Paradisum.

Karin Dahlberg

Svensk sopran som sedan sin debut 2004 gång på gång uppmärksammats för sina sånginsatser i verk som spänner från barock till nutida musik. Hon är hyllad för såväl sin sceniska utstrålning som sin stilkänsla och sitt klangrika röstomfång. Karin Dahlberg har framträtt med en mängd svenska och internationella orkestrar och samarbetat med dirigenter som Alessandro de Marchi, Lars Ulrik Mortensen, Andrew Parrott, Paul McCreesh, Andreas Hanson och Stefan Parkman.

Helgi Reynisson

Han växte upp i Uppsala och började sin sångkarriär i Domkyrkans gosskör. Via studier vid Kungliga Musikhögskolan och Operahögskolan i Stockholm kom han att bli en efterfrågad solist och har som baryton arbetat med dirigenter som Peter Gülke, Domingo Hindoyan, Anna-Maria Helsing, Tobias Ringborg och David Stern. 2022 gjorde Helgi Reynisson sin stora debut som Papageno på Kungliga Operan i Stockholm där han även sjöng Masetto i Don Giovanni 2023 och 2024.

Uppsala Domkyrkokör

Kammarkör som grundades 1867 och består av 30-40 sångare. Kören medverkar regelbundet i Uppsala domkyrkas gudstjänstliv och har även en omfattande konsertverksamhet. Repertoaren är bred, från gregoriansk sång och klassiska rekvier till jazz och nyskriven musik. Uppsala Domkyrkokör har turnerat i Sverige, övriga Europa samt USA och har under åren uruppfört ett stort antal verk av svenska och engelska tonsättare, som Sven-Erik Bäck, Daniel Börtz, Knut Nystedt, Nils Lindberg, Sven-David Sandström, Ian Ball, Ad Wammes, Matthew Martin och Mattias Sjöberg.