Nu söker Uppsala domkyrkas lilla gosskör och Uppsala domkyrkas lilla flickkör nya korister i åldrarna 8 och 9 år. Sångsugna barn som ska börja årskurs 2 och 3 och vill prova på är varmt välkomna tisdag 11 juni till drop in-uppsjungning i körernas repetitionslokal på Domkyrkoplan 5. Tiderna som gäller är kl 15.00-17.00 och ingen föranmälan krävs..
Du som föredrar att boka en egen tid för uppsjungning är välkommen att göra det via körernas hemsidor udg.se eller uppsaladomkyrkasflickkor.se eller skicka ett mejl direkt till körledare Margaret Carpenter Haigh: margaret.carpenterhaigh@svenskakyrkan.se.
Uppsala domkyrkas flickkör bildades 1967 av domkyrkoorganisten och dirigenten Lars Angerdal och leds sedan 2003 av Margareta Raab. Utöver lilla flickkören för årskurserna 2-3 består kören av Flickkören Maria (årskurs 4–7) och Flickkören Anna (för flickor i årskurs 8 eller äldre). De tre grupperna har en del framträdanden tillsammans men sjunger även var för sig i både gudstjänster och konserter.
Uppsala domkyrkas gosskör bildades 1920 på ärkebiskop Nathan Söderbloms initiativ och leds sedan 2003 av Margareta Raab. Körens nuvarande beskyddare är ärkebiskop emeritus Anders Wejryd. Kören består av ett 70-tal korister, varav omkring 50 är aktiva sångare i konsertkören. Sångare i åldrarna 8-10 år sjunger i Lilla gosskören, som har sina egna framträdanden i både gudstjänster och konserter.