Öka farta sista kvarta-loppet

Måndagen den 8 maj 2023 vid Sisustugan, Hellidsberget i Tidaholm

Illustration av några barn och ungdomar som håller varandra i handen, en står på knä i startposition och en stretchar.
Foto: Illustratör: Ida Linde

Hålltider:

18.15      Gemensam uppvärmning
18.30      Start för knatteloppet 0-5 år (500 m) 20 kr
18.45      Start för barnloppet 6-16 år (2 km) 20 kr
18.45      Start för Sänka farta med Mats Löwing (ca 2 km) 50 kr
19.15      Start för vuxenloppet från 14 år och uppåt (5 km) 50 kr
ca 19.30  Prisutdelning

Nyhet 2023 • ”Sänka farta” med Mats Löwing

Vandra i ett behagligt tempo tillsammans med Mats. Njut av naturen på berget. Vi stannar till några gånger och Mats berättar anekdoter från sitt långa liv som präst. Det finns tid för både eftertanke och skratt. Föranmäl dig gärna. Tid: ca 30 minuter.

Fem klasser:

Knattar, flickor, pojkar, herr och dam

Medaljer till alla barn utlovas. Dessutom pris till de första i barn, dam och herrklassen. 2 000 kr till en lottad deltagande förening/klass/klubb i barnloppet (minst 5 st/lag).

Efter målgång kan du köpa fika och korv.

Alla startavgifter och lotterier går till katastrofhjälp genom Act Svenska kyrkan.

 

Öka farta sista kvarta-loppet är ett samarrangemang mellan Tidaholms SOK Sisu och Svenska kyrkan Tidaholm.

    För att minska köerna tar vi gärna emot föranmälan. Mejla din anmälan senast 5 maj till:

  • Sara Strömberg

    Sara Strömberg

    Svenska kyrkan Tidaholm

    Församlingspedagog

Vid anmälan behöver du meddela namn på deltagare samt förening och klass. I ämnesraden skriver du ”Öka farta loppet”.

All betalning (även swish) sker på plats vid Sisustugan. Du kan även anmäla dig på plats men se då till att komma i god tid.

    Vid frågor, ring:

  • Håkan Börjesson

    Håkan Börjesson

    Svenska kyrkan Tidaholm

    Vaktmästare

    Direkt: 0502-197 54