Här står sångglädje, gemenskap och att ha roligt tillsammans i centrum. Vi lägger också stor vikt vid hur vi är mot varandra och att alla visar respekt och omtanke.

För att hålla energin uppe bjuder vi på frukt vid varje träff. Vi avslutar dessutom alltid med en kort andakt, en lugn stund med bibelberättelse eller bibeltext, tända ljus, musik och bön som ger barnen möjlighet till eftertanke och gemenskap.

JoyKids medverkar vid Tac O Gud, en uppskattad gudstjänst med tacobuffé för hela familjen. Tac O Gud firas två gånger per termin i Församlingsgården i Svärdsjö.

Höstterminen 2026
Under höstterminen avslutas den ordinarie kören vecka 43. Från vecka 45 startar våra Luciaövningar som leder fram till ett stämningsfullt luciafirande i Svärdsjö kyrka tillsammans med kyrkokören. Läs om Lucia 2026 här

Vårterminen 2027
Vårterminen avslutas med det stora nationaldagsfirandet den 6 juni, där barnkören är en viktig del av firandet.

Nytt från våren 2027

Från och med våren 2027 kommer JoyKids att vara öppen för barn i förskoleklass till årskurs 3.

Samtidigt startar vi en ny kör, Joy Youth, för barn och ungdomar i årskurs 4 till årskurs 7. Där får de äldre barnen möjlighet att fortsätta utveckla sin sångglädje och gemenskap i en kör anpassad för deras ålder.

Varmt välkommen att sjunga, växa och ha roligt tillsammans med oss!

Torsdagar 16:00 - 17:30 på Församlingsgården i Svärdsjö.


Johan Halvarsson

Johan Halvarsson

Svärdsjö, Församlingspedagog, Svärdsjö, Enviken, Sundborns pastorat

Mer om Johan Halvarsson

Församlingspedagog i Svärdsjö församling

Walters Börje Edenius

Walters Börje Edenius

Svärdsjö, Kantor, Svärdsjö, Enviken, Sundborns pastorat

Mer om Walters Börje Edenius

Kantor i Svärdsjö församling