Lyssna

Nyhet / Publicerad 16 februari 2026

Matnyttig dag för gamla och nya förtroendevalda

En dag med både samtids- och framtidsspaningar för kyrkans uppdrag och handfasta tips kring styrning och ledning. Det handlade kick-off för förtroendevalda om för över 500 deltagare i lördags.

Över 500 förtroendevalda från församlingar och pastorat i Stockholms stift samlades i lördags till en gemensam kick-off i Filadelfiakyrkan i Vasastan. Dagens föreläsningar och samtal handlade både om styrning och ledning, arbetsgivarskap och spaningar kring kyrkans framtid.

Gästtalaren Lars Strannegård, professor i företagsekonomi och rektor för Handelshögskolan i Stockholm, lyfte behovet av en bredare syn på utbildning i en tid präglad av digitalisering och artificiell intelligens.

– Framtiden kräver att vi inte bara premierar kunskap utan också kroppslig närvaro och själslig utveckling, konstaterade han.

Enligt Strannegård har flera internationella lärosäten kommit längre i detta arbete och står därför bättre rustade i mötet med artificiell intelligens. Han sammanfattade utbildningsuppdraget i den digitala tidsåldern i fyra punkter: ett fakta- och forskningsbaserat förhållningssätt, självreflektion och medvetenhet, empati och kulturell bildning samt handlingskraft förenad med ansvar. Erfarenheter av konst, musik och litteratur, menade han, utvecklar människans empati och förmåga till nyanserat tänkande.

Bland deltagarna fanns både nyvalda och mer erfarna förtroendevalda. Med hjälp av röda och gröna lappar markerade många att de just påbörjat sin första mandatperiod, men även för veteranerna erbjöd dagen nya perspektiv.

 

Andreas Holmberg inledde samlingen med att beskriva kyrkans grundläggande uppgift: att fira gudstjänst, bedriva undervisning samt utöva diakoni och mission. Syftet är att människor ska komma till tro på Kristus och leva i tro, att kristen gemenskap skapas och fördjupas, att Guds rike utbredas och att skapelsen återupprättas. För detta krävs, betonade han, pastoral bärkraft som stöds av ekonomiska, demokratiska och organisatoriska strukturer.

Biskopen talade också om tecken på vad han uppfattar som en andlig vår.

– Det kommer att ställa höga krav på oss och kräva beredskap för att utvecklingen inte nödvändigtvis sker som vi har tänkt oss, sade han.

Han återknöt till den fempunktslista han presenterade vid sitt tillträde för sex och ett halvt år sedan: Jesus är grejen, kyrkan är sina relationer, det händer i församlingarna, kyrkan är sänd till världen och vi gör det tillsammans.

Prästen och ledarutbildaren Gunilla Lindén talade därefter om styrning och ledning och gav exempel på hur otydliga gränser mellan ansvarsnivåer kan skapa problem. Hon lyfte frågan om vilka beslut som hör hemma hos förtroendevalda och vilka som ligger på kyrkoherdens bord.

Mari Burell, förhandlare och rådgivare vid Svenska kyrkans arbetsgivarorganisation, redogjorde för kyrkorådens ansvar som arbetsgivare. Nytillträdda stiftsdirektorn Cissi Askwall presenterade stiftskansliets roll, medan Martina Croner från Verbum förlag och Lisa Carr informerade om vidareutbildningar för förtroendevalda.

Dagen avslutades med ett panelsamtal om kyrkans roll i samhället mellan Strannegård, Lindén och biskopen, lett av Askwall. Gunilla Lindén uppmanade kyrkan att förändra sin självbild.

– Vi lever och administrerar inte pyspunka. Vi är en inspirerande och själsbärande plats för människor som längtar efter mer än kognitiv kunskap, sade hon.

Strannegård menade att ett tätare institutionellt samarbete mellan kyrka och lärosäten är svårt i ett sekulariserat samhälle, men att kyrkan ändå har viktiga värden att bidra med.

– Vi måste avkoda vår värld, för den är ofta obegriplig. Här kan gudstjänsten, när den är väl genomförd, erbjuda reflektion, kunskap, bildning och musik som ett slags allkonstverk. Det är en gåva fler borde upptäcka.

Panelen var skeptisk till alltför långtgående ungdomsanpassningar av kyrkans liv. Lindén betonade vikten av att inte vara rädd för riten och talade om en ny längtan efter sammanhang och det oförklarliga. Strannegård instämde:

– Ungdoms- och marknadsanpassningar blir sällan riktigt bra. Vräk på med ritualer.

Biskopen pekade samtidigt på ungas kunskapstörst och nämnde exempel från församlingslivet där unga fördjupar sig i liturgi och kyrkoårets rytm. Den traditionella gudstjänsten, rik på mystik och bärande ord, kan enligt honom i sig vara lockande.

Strannegård avslutade samtalet med en påminnelse om människans andliga dimension.

– Vi tenderar att se på varandra som maskiner. Det är viktigt att det finns en förståelse för att människan har andliga behov. När kyrkan och dess företrädare förkunnar sitt perspektiv breddas allas kunskap.

Den musikaliska inramningen under dagen sköttes av domkyrkoorganisten Mattias Wager och organisten och riksspelmannen Lukas Arvidsson.

Mårten Gudmundhs