Lyssna

Nyhet / Publicerad 4 februari 2026

Han får årets S:ta Ceciliapris för lång och betydelsefull tjänst

Årets S:ta Ceciliapristagare har verkat som organist i 40 år och som musiklärare i 35 år. Olof Andersson har nyss gått i pension, och han kan göra det med ett fint pris.

När Stockholms stift pratar med Olof Andersson så har han fortfarande munkavle – han har bara fått berätta för sin fru att han kommer att få Ceciliapriset.

− Jag blev såklart glad och tacksam när jag fick höra om det. När familjen får veta så kanske det blir något firande, säger han.

Efter sin orgelutbildning på Musikhögskolan har Olof Andersson varit organist i tre olika stockholmskyrkor, senast i Gustav Vasa kyrka, och sedan 1989 var han lärare på Marie Cederschiölds högskola fram till nedläggningen 2025. Ett långt och betydelsefullt arbetsliv i kyrkomusikens tjänst.

− Så jag har utbildat hundratals elever i kyrkomusik, i liturgiskt orgelspel. Jag har varit verksam både som musiker och pedagog och även som tonsättare i många år. Jag kan tänka mig att allt detta tillsammans har gjort att jag får priset, säger Olof Andersson.

”Framtiden är ljus”

Han menar att dagens kyrkomusiker har större frihet att uttrycka sig än när han började, och att framtiden och återväxten för kyrkomusiken är ljus.

Olof Andersson har varit en uppskattad musiker och inspiratör, känd för sin tekniska skicklighet och sin känsla för improvisation. Han är också tonsättare och har skrivit uppemot 40 verk, orgelmusik, körverk, kammarmusik och större orkesterverk.

− Repertoarspel, improvisation och komposition ligger nära varandra. Man improviserar mycket på orgel och när jag tycker att det låter bra så skriver jag ner det och sedan kan jag förbättra det.

Slutar inte med musiken

Han tackades av med en avskedskonsert i november 2025 i Gustav Vasa kyrka. Som pensionär planerar han att ägna sig mer åt att dirigera manskör. Men han har också skaffat sig en hemorgel där han kan öva inför kommande konserter.

Har du några musikaliska planer för framtiden?

− Inte så konkreta, men de finns. Jag kommer försöka skriva mer musik när det inte är så mycket som splittrar mig.

Sankta Ceciliapriset instiftades 1992 och delas ut årligen till någon som på ett förtjänstfullt sätt verkar för kyrkomusiken i Stockholms stift. Årets pris delas ut av biskop Andreas Holmberg på fredag 6 februari i Storkyrkan.