Sofia församling

Prata med oss

Kontakt

Sofia församling Besöksadress: Borgmästargatan 11, 11629 Stockholm Postadress: BOX 11037, 10061 STOCKHOLM Telefon: +46(8)6153100 E-post till Sofia församling

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Kyrkorådet

Sofia församlings kyrkoråd under mandatperioden 2014-2017. (valt av kyrkofullmäktige 2013-11-19, §§ 33-36). Johanna Öhman, kyrkoherde, självskriven ledamot


Ledamöter

Linda Fryklund (ba)
E-post: fryklund45@gmail.com

Gun Andersson (s)
E-post: gunndi@gmail.com

Per-Ove Karlsson (ba) (vice ordf) 
E-post: karlsson.per-ove@spray.se

Robert Engstedt (s)
E-post: robertochmaria@hammarbysjostad.se

Jan Forsell (s) (ordf)
E-post: jan.forsell@svenskakyrkan.se

Cathrina Ferrmark Hanno (kfdsf)
E-post: cathrina.ferrmark@hanno.org

Lennart Pilarp (ba)
E-post: lennart.pilarp@tele2.se

Agneta Backe Sabel (s)
E-post: agneta.backe-sabel@comhem.se 

May-Britt Carlsson (s)
E-post: maybrittcarlsson@yahoo.se

ERSÄTTARE

Mikael Asklund (ba)
E-post: mikael.asklund@juristernas.com

Maria Braun (ba)
E-post: maria.braun@telia.com

Anne Sellin (s)
E-post: annesellin@hotmail.com

Katarina Sköld (kfdsf)
E-post: runesdotter@ownit.nu

Lena Sjöberg (ba)
E-post: lena@mat-konst.se

Gert Abelt (s)
E-post: gert.abelt@telia.com

Kjell-Anders Hietala (s)
E-post: kjell.hietala@hotmail.com

Rune Forslund (s)
E-post: rune.forslund@comhem.se

Birgitta Palmborg 

 

 

 

(s) = Arbetarpartiet - Socialdemokraterna
(ba) = Borgerligt alternativ
(kfdsf) = KYRKA FÖR DIG-Sofia församling

Kontakta kyrkorådet:
Niclas Hjorth, sekreterare 08-615 31 43