Sofia församling

Prata med oss

Kontakt

Sofia församling Besöksadress: Borgmästargatan 11, 11629 Stockholm Postadress: BOX 11037, 10061 STOCKHOLM Telefon: +46(8)6153100 E-post till Sofia församling

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Kyrkorådet

Sofia församlings kyrkoråd under mandatperioden 2018-2021. Johanna Öhman, kyrkoherde, självskriven ledamot


Ledamöter

Jan Forsell (S) (ordf)
E-post: janforsell@comhem.se 

Gun Andersson (S)
E-post: gunndi@gmail.com

Robert Engstedt (S)
E-post: robertochmaria@hammarbysjostad.se 

Lena Dahlström (S)

Gert Abelt (S)
E-post: gert.abelt@telia.com 

Birgith Lannerö (POSK) vice ordförande

Linda Fryklund (Ba)
E-post: fryklund45@gmail.com

Thomas Wihlman (C)

Elisabeth Crispin (FiSK)

Johanna Öhman (kh)

ERSÄTTARE

Agneta Backe Sabel (S)
E-post: agneta.backe-sabel@comhem.se   

Kjell-Anders Hietala (S)
E-post: kjell.hietala@hotmail.com

May-Britt Carlsson (S)
E-post: maybrittcarlsson@yahoo.se

Rickard Levin (S)

Anette Karlsson (S)

Lena Sjöberg (Ba)
E-post: lena@mat-konst.se 

Christer Wallström (POSK)

Karin Simonsson Norling (C)

Katarina Sköld (KFD)
E-post: runesdotter@ownit.nu 

Cathrina Ferrmark Hanno (KFD)
E-post: cathrina.ferrmark@hanno.org

 

 

 

(S) = Arbetarpartiet - Socialdemokraterna
(Ba) = Borgerligt alternativ
(KFD) = KYRKA FÖR DIG-Sofia församling

Kontakta kyrkorådet:
Niclas Hjorth, sekreterare 08-615 31 43