Kontakta oss

Pastorsexpeditionen hittar du i Södra Vi församlingshem,  

Norra Storgatan 23,    598 71  Södra Vi. Expeditionen är i regel öppen för besök vardagar 9.00 - 14.00 (juni-aug endast tisd).

Om du vill boka dop och vigsel är det till expeditionen du ska vända dig.  

Telefon   0492-207 35, telefontid i regel måndag-fredag kl 9.00 - 14.00
 
epost: sodra.vi.pastorat@svenskakyrkan.se

webbansvarig: Åse Sjöstedt

 

Kyrkoherde Anita Waernqvist, tel: 0492-207 85 anita.waernqvist@svenskakyrkan.se

Komminister Marie Marklin, tel: 0492-207 84     marie.marklin@svenskakyrkan.se

Kamrer o kantor Lennart Sjöstedt, tel: 0492-207 80, 0730-82 00 01  lennart.sjostedt@svenskakyrkan.se

Församlingsassistent Ida Johansson, tel: 0492-207 83    ida.johansson5@svenskakyrkan.s

Förvaltningsassistent Åse Sjöstedt, tel: 0492-207 82    ase.sjostedt@svenskakyrkan.se

Församlingshemsvärd Maria Henriksson, tel: 0492-206 21, 070-623 67 89  maria.henriksson@svenskakyrkan.se 
  


Kyrkvaktmästare Södra Vi

Jonny Alvin, tel: 0492-207 39  jonny.alvin@svenskakyrkan.se och Peter Sandberg, tel: 0492-207 38  peter.sandberg@svenskakyrkan.se eller till vaktmästarexpeditionen  svi.kyrkogard@telia.com
  


Kyrkvaktmästare Djursdala

Anneli du Rietz , tel: 0492-207 37  annelidurietz@svenskakyrkan.se 

 

Begravningsombud 

Klas Wigren,  tel: 070-212 99 89

 

Förtroendevalda

Många församlingsbor ställer upp för vår församling genom att arbeta i olika kyrkliga styrelser m m. Här är några av våra förtroendevalda som du är välkommen att höra av dig till:

 
Kyrkorådets ordförande Jan Henriksson,  tel: 070-545 81 38
Kyrkofullmäktiges ordförande Sofia Nilsson, tel: 070-639 69 97