Tillsammans gör vi skillnad - TACK!

Nyhet Publicerad

Stort tack för alla bidrag och allt engagemang till Act Svenska kyrkans julinsamling. 

 

Tillsammans nådde vi ett nytt rekord för Julinsamlingen med ett fantastiskt resultat på 46,4 miljoner kronor till Act Svenska kyrkans livsavgörande insatser. 

Julinsamlingen ”Bryt en tradition” lyfte fram traditioner som skadar flickor som könsstympning, tvångsäktenskap och våld. Religiösa företrädare har en viktig roll i att ifrågasätta normer och värderingar som leder till könsrelaterade övergrepp. Som kyrklig biståndsaktör gör Act Svenska kyrkan stor skillnad genom sina insatser tillsammans med lokala partner runtom i världen.

Läs mer på Act Svenska kyrkan nedan:

Tillsammans samlade vi in 46,4 miljoner – rekordår för Julinsamlingen

Tillsammans nådde vi ett nytt rekord för Julinsamlingen med ett fantastiskt resultat på 46,4 miljoner kronor till Act Svenska kyrkans livsavgörande insatser. Stort tack för allt engagemang i årets julinsamling!