Sångdag för unga röster!

Nyhet Publicerad Ändrad

Tycker du om att sjunga? Kom och var med på en sångdag den 17/2 2018 på Furubergskyrkan.

medverkande under sångdagen

Maria Juuso-Engström, körledare

Maria jobbar som sånglärare på musikhögskolan med mångårig erfarenhet av pop-rock och gospel. Boende i Piteå, finns hon ofta med i olika musikaliska sammanhang med sin egen sång och har lång erfarenhet av framträdande. Hon är utbildad pedagog med bredd och med sitt härliga sätt ger hon oss en riktigt upplevelse av kör med blandade låtar med tryck i!

Rickard Tjernlund, pianist

Rickard bor och arbetar i Norrfjärden fn som kantor. Jobbet innehåller bla barnkörer och vuxenkör samt spelningar av olika slag. Han har tidigare jobbat på heltid som frilansande musiker, framförallt som pianist åt diverse svenska artister såsom Brolle, Samuel Ljungbladh, Molly Pettersson Hammar, Boris Rene, mfl. Rickard är en erkänt duktig pianist och tillsammans med Maria skapar de ett toppenteam för vår kördag!

Program

Det här gör vi under dagen:

  • 09.30 Fika och samling inför dagen.
  • 10:00 Vi kör igång inne i kyrkan.
  • 12:00 Lunch
  • 14:30 Fika
  • 15:00 Fortsatt körövning.
  • 16:30 Middag
  • 18:00 Konsert med hela kören samt Maria och Rickard.

plats

Furubergskyrkan och där håller vi till hela dagen och kvällen.
Adressen är Furubergsvägen 20, Piteå.

kostnad

250 kr/person (alla måltider och fika ingår)

anmälan - senast 2 februari

Gå in och anmäla dig på: www.sensus.se/kordagpitea (öppnas i nytt fönster) 

............................................................................................................

Samarr: Sensus och UKN, Ung Kyrkomusik Norr