Jonas Helgesson
Lyssna

Nyhet / Publicerad 29 juli 2026 / Ändrad 30 juli 2026

Möt Jonas Helgesson – Svenska kyrkans nya präst i Sydney

I augusti välkomnar vi Jonas Helgesson till Melbourne innan han fortsätter till sitt nya uppdrag i Sydney. Läs intervjun om vägen till Australien, livet som präst och förhoppningarna inför det nya uppdrag.

”Jag kunde inte i min vildaste fantasi tro att jag skulle arbeta i Australien, jag var på väg till Norrland!”

I mitten av augusti landar prästen Jonas Helgesson från Landskrona i Melbourne. Där väntar en introduktion till verksamheten innan han tar sig an uppdraget att vara med och bygga upp Svenska kyrkans församling i Sydney.

“Jag hade egentligen funderat på att lämna Malmö för Stockholm eller Göteborg. Innan tjänsten i Australien utlystes hade jag till och med bokat en semester till Norrland för att känna efter om det kunde vara en plats att leva och arbeta på. Australien fanns inte på kartan, men när möjligheten dök upp kände jag att jag måste ta chansen. Nu i efterhand är jag faktiskt lite stolt över att jag vågade,” säger han.

Jonas är uppvuxen i Landskrona och har bott i staden hela sitt liv.

– Jag kommer från Landskrona och har fortfarande min familj och många av mina vänner här. Den förankringen betyder mycket för mig. Mina nära och kära här hemma tycker att det ska bli spännande att få följa min resa till Australien.

De senaste åren har Jonas arbetat som ungdomspräst i Malmö och samtidigt tjänstgjort som jourpräst inom stadens krisberedskap. I samverkan med polis och andra myndigheter har han mött människor i akuta krissituationer och gett stöd till både drabbade och anhöriga.

– Inget kan egentligen förbereda en på de mötena. Man kan läsa om krishantering och öva på olika scenarier, men varje situation är unik. Arbetet med barn och unga har samtidigt varit en viktig motvikt. I en prästs arbete finns mycket sorg och trauma, men också glädje, energi och framtidstro. För mig har den balansen varit betydelsefull.

När bestämde du dig för att bli präst?

“Jag hade aldrig tänkt att jag skulle bli präst. Jag arbetade som apotekstekniker och hudterapeut, men längtade efter något mer meningsfullt. Först satsade jag på att bli polis och kom faktiskt in på utbildningen. Men precis då växte en annan känsla fram – att jag ändå skulle prova prästbanan. Jag började läsa teologi och kände direkt: Det här är rätt. 

Vad tycker du är roligast med ditt arbete?

“Jag tycker om att arbeta med barn och unga. De hjälper oss att tänka nytt och det är fantastiskt att få följa deras utveckling. Sedan älskar jag bröllop. Jag är en romantiker och det är en stor ära att få ta del av människors kärlekshistorier och vara en del av en av livets viktigaste dagar.

Han har också varit med och byggt upp en ny kyrkoverksamhet i ett nybyggt område i Malmö.

“Med tiden växte en andlig puls fram. Jag har fått stor frihet att vara kreativ och utveckla gudstjänster med mycket musik, ideellt engagemang och en levande liturgi. Det har varit väldigt inspirerande.”

Vad gör du när du är ledig?

“Jag kallbadar året runt, simmar och tränar. Jag gillar också film och tv-spel, att vara ute i skogen, läsa och fiska. Och så förstås att umgås med familj och vänner.

“Det har tagit nästan ett år att få visumet klart, och väntan har varit lång. Nu återstår bara de sista förberedelserna inför flytten.

“Jag ser verkligen fram emot att möta människor och bygga något tillsammans i Sydney. Min förhoppning är att vara med och skapa en levande församling där alla känner sig välkomna. Det känns väldigt spännande.”

/ Tina Zenou