Gå direkt till sammanträdets sida med handlingar och protokollet
Nyhet / Publicerad 23 maj 2026
Sommarvärme när stiftsfullmäktige sammanträdde
Den 22–23 maj sammanträdde stiftsfullmäktige i Luleå stift. De tog beslut om årsredovisningar och sex motioner. Biskop Åsa Nyströms fördjupningspass handlade bland annat om framtidsspaningar.
Det var långt ifrån första gången som stiftsfullmäktige möttes i Luleå under sommarlika förhållanden. Stiftets högsta beslutande organ sammanträdde på stiftskansliet den 22–23 maj 2026. Dagarna började med ett fördjupningspass tillsammans med biskop Åsa Nyström, som delade framtidsspaningar med ledamöterna:
– Kyrkan efterfrågas mer i det offentliga rummet, vi efterfrågas i de stora medierna och i dialoger och samarbeten på det lokala planet. Det är inte längre så stigmatiserat att prata om tro, sa hon bland annat.
2025 års verksamhet och ekonomi lades till handlingarna
Det är under majsammanträdet som stiftsfullmäktige tar emot verksamhetsberättelsen från stiftsstyrelsen och lägger årsredovisning för föregående år till handlingarna. Ärendet föredrogs av Maria Henriksson, stiftsdirektor.
– 2025 var ett år då det hände väldigt mycket, och mycket tack vare hållbarhetsnoden och de uppgifter vi fått från nationell nivå att jobba med även i Härnösands stift, sa Maria Henriksson och nämnde elbilpoolen med begagnade elbilar som exempel.
Dick Mattsson, ekonomichef, föredrog årsredovisningen och konstaterade att 2025 var ett ekonomiskt starkt år i förhållande till budget.
– Det finansiella resultatet överträffade prognosen och verksamhetens nettokostnader var genomgående lägre än planerat, sa han.
Han tillade att det samtidigt fanns områden där kostnaderna ökade, bland annat inom kompetensförsörjning. Under året fanns knappt sju pastorsadjunkter – de nyvigda präster som gör sitt första tjänstgöringsår i en introduktionsförsamling – vilket innebar högre kostnader men också är en positiv utveckling för Svenska kyrkans långsiktiga kompetensförsörjning.
Sex motioner om hållbar skogsförvaltning
På lördagen tog stiftsfullmäktige beslut om sex motioner. Samtliga hade nära koppling till förslag som lyfts i den nationella skogsutredningen men som sedan avslagits av det nationella kyrkomötet i november 2025, och handlade om olika perspektiv på hållbar skogsförvaltning.
Flera ville bidra till debatten och framförde att man uppskattade intentionerna även om man sedan valde att rösta för avslag för att inte föregå det arbete som nationell nivå initierat efter kyrkomötesbeslutet.
Samtliga motioner beslutades i enlighet med stiftsstyrelsens förslag. Stiftsfullmäktige har också tagit emot en ny motion som överlämnas till stiftsstyrelsen för att behandlas.
Engagemang och livgivande diskussioner
Det tog omkring två timmar att behandla motionerna och efteråt tackades ledamöterna för sina insatser:
– Från presidiets sida vill jag tacka fullmäktigeledamöter för engagemang och livgivande diskussioner. Vi har dragit över tiden lite – och det kommer vara så. Vi kommer inte stoppa den demokratiska debatten för att det är en buss som väntar, sa Kerstin Olla Grahn, stiftsfullmäktiges ordförande, innan hon avslutade sammanträdet.
Protokollet justeras senast den 8 juni och publiceras på stiftsfullmäktiges sida. Stiftsfullmäktige sammanträder nästa gång den 20–21 november.
Skog och mark
Vid sammanträdet lades också 2025 års årsredovisning för Prästlönetillgångarna i Luleå stift till handlingarna, det som till vardags kallas Skog och mark.
Stiftsfullmäktige beslutade också om plan för verksamhet och ekonomi 2027 och behandlade sex motioner som hade med Skog och mark att göra.
Stiftsfullmäktige 22–23 maj 2026
Fredag–lördag den 22–23 maj 2026 sammanträdde stiftsfullmäktige i Luleå stift på stiftskansliet i Luleå. Här finns kungörelsen, programmet, och handlingarna. Efter justering publiceras även protokollet här.
Stiftsfullmäktige
Stiftsfullmäktige är stiftets högsta beslutande organ och består efter kyrkovalet i september 2025 av 51 ledamöter från tio nomineringsgrupper.