Foto: Tomas Pettersson/Ungresurs.nu

Ett år fyllt av möjligheter – praktik i Svenska kyrkan

Nyhet Publicerad Ändrad

Är du nyfiken på att lära känna Svenska kyrkan och dess tro och liv? Funderar du över att utbilda dig till ett yrke inom Svenska kyrkan? Eller du kanske vill göra något meningsfullt medan du funderar över vad du egentligen är intresserad av? Då kanske Ung resurs 2023/2024 är något för dig!

Praktikåret Ung resurs är en möjlighet för dig som är 18–25 år att göra en insats för medmänniskor inom Svenska kyrkan och dela en församlings tro och liv. 

Under ett läsår får du möjlighet att ta del av en församlings liv och verksamhet och upptäcka mer om kristen tro.

Vilka uppgifter får jag?
Vilka uppgifter du får varierar beroende på vilken församling du blir placerad i. I din ansökan anger du vilka typer av verksamhet som du är intresserad av. För att antas som praktikant behöver du vara nyfiken på att lära känna Svenska kyrkan, dess tro och liv samt dess yrken. 

Träffar jag de andra praktikanterna?
Under praktikåret ingår det 20 kursdagar på folkhögskola tillsammans med de andra praktikanterna. Tiden däremellan är det digitala träffar och gemensamma uppgifter. Du får även möjlighet till bibelfördjupning. 

Ska jag ersätta någon?
Nej, du blir en extra resurs i församlingen och du får en handledare. Du ersätter inte ordinarie personal.

Får jag betalt?
Ja, du får en praktikersättning.

Var ska jag bo?
Din praktikförsamling ansvarar för att ordna med boende till dig.

Obs! Sista ansökningsdag är den 15 april.

 

Ladda ner

Är du nyfiken på praktikåret eller har frågor?

Cecilia Cedergren
Handläggare och den som har bäst koll på allt som har med praktikåret att göra!
Direkt: 031-771 30 67
E-post: cecilia.cedergren@svenskakyrkan.se