En flicka sitter vid ett bord och ritar med grön tuschpenna.
Lyssna

De Ungas Kyrkomöte

De Ungas Kyrkomöte är mötesplatsen där Svenska Kyrkans Unga påverkar Svenska kyrkan, på riktigt! På De Ungas Kyrkomöte träffas deltagare från distrikten och diskuterar och skriver svar till motioner som har kommit in till kyrkomötet. 27–29 sep 2025, Uppsala.

Motionssvaren från De Ungas Kyrkomöte (DUK) brukar vara mycket uppskattade och mötet ses som en viktig del av behandlingen av ärendena i kyrkomötet.

Måndagen den 29 september, dagen efter DUK, träffar deltagarna representanter från kyrkomötet under ett forum. Vi kommer tillsammans diskutera motionssvaren som DUK har arbetat med under helgen.

Forumet är en del av De Ungas Kyrkomöte och alla som vill får gärna stanna kvar på måndagen, men det är inte ett krav för att delta på DUK.

Distriktet står för resan för sina deltagare medan förbundet ordnar mat och golvlogi fredag-söndag och vandrarhem söndag-måndag. Att delta på DUK innebär i övrigt ingen kostnad.

Kostnadsfritt

Lördag 27 september till söndag 28 september, Uppsala

Forum på måndag 29 september, Uppsala

Läs mer om De Ungas Kyrkomöte på Svenska Kyrkans Ungas hemsida.