Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

66 898 kronor till internationellt arbete

Under julinsamlingen, som startade 1 december och avslutades 6 januari, samlade församlingarna i Carl Johans pastorat in totalt 66 898 kronor till ACT Svenska kyrkan. December var också en månad när det hände mycket i kyrkorna.

Adventsmarknad, gemensamt pyssel och bak, julallsång, konserter för alla åldrar, gemensamt julfirande och drop in-vigsel på nyårsafton var bara några av de saker som hände i församlingarna i Carl Johans pastorat under december.

Självklart fanns samlingar vid krubban, den traditionella julbönen och julottan, men även den vanliga vardagsverksamheten som barnkörer, gemenskapssamlingar för äldre, lunchandakter och gudstjänster - både i kyrkor och på äldreboenden och sjukhus.