Foto: Daniel Claesson

Träd föll över Tullinge kyrka

Nyhet Publicerad

Under natten till 2 januari föll en tall på Tullinge parkkyrkogård. Den träffade delvis kyrkan, som fick mindre skador. All verksamhet kommer dock att genomföras som vanligt.

Natten till 2 januari drog stormen Alfrida genom Botkyrka församling. De starka vindarna slog omkull en tall på Tullinge parkkyrkogård. Tallen träffade delvis Tullinge kyrka och orsakade vissa skador.

Ingen människa skadades och lyckligtvis är de materiela skadorna på kyrkan inte allvarligare än att vi kan hålla öppet som planerat. Inbokade dop, begravningar, gudstjänster och konserter kommer att genomföras.

Trettondagskonsert i Tullinge kyrka

På söndag 6/1 (trettondedag jul) är du välkommen till musikgudstjänsten O makalösa stjärna 16.00 i Tullinge kyrka. Camilla Helander, Lotta Hasselquist Nilsson, Rigmor Bådal och Eva Ellnemyr medverkar.