Meny

Omsorg & omtanke

Coronatid är orostid och det påverkar oss alla. Därför är det extra viktigt att vi ser varandra. Det kan kännas svårt att be om hjälp - men ibland kan faktiskt möjligheten att få hjälpa vara en gåva i sig. Så tveka inte att höra av dig!

Saknar du några livsmedel hemma? Behöver du hjälp med andra ärenden,
eller har du kanske behov av samtal? 

Hör av dig till oss! Vi svarar om vi kan under arbetstid och övrig tid tar Jourhavande präst  emot samtal alla dagar 17-08, även om du befinner dig utomlands. Du kan ringa om du är ledsen, rädd, orolig, eller känner dig ensam.

För dig som inte vill ringa finns möjligheten att maila - till antingen oss eller till Jourhavande präst. Jourhavande präst erbjuder också en chat som är öppen alla kvällar i veckan klockan 18-24. 

Vi finns här för dig!

Lars Boman

Svenska kyrkan Båstad-Östra Karup

Diakon

Ann Lidgren

Svenska kyrkan Båstad-Östra Karup

Kyrkoherde

Anette Rajaniemi

Anette Rajaniemi

Svenska kyrkan Båstad-Östra Karup

Präst