De är alla i 15-16-års åldern och äldre. Vid 25 går de vidare. De värvas till att vara med i ett gäng! Där skolas de in som ledare för att sedan försöka få med sig de som idag är 13-14 år. Men här handlar det inte om kriminalitet utan om Åmåls församlings ungdomsverksamhet.
Rapporterna om rekryteringen till de kriminella gängen och hur det ökar, samtidigt som de som ansluter sig går ner i åldrarna, skrämmer mig. Men när jag tänker på att vi gör lite samma sak, men med stor skillnad i innehåll, så får det en annan bild.
Efter en helg med våra unga ledare i konfirmandverksamheten är jag imponerad av hur duktiga och rara de är. Det finns en villighet att ställa upp och hjälpa till. Det finns en omtänksamhet och värme bland dem. Det finns mycket gott hos unga människor idag. Det gäller bara att ta vara på dem och lotsa dem in i rätt sammanhang. Sammanhang där man lär sig alla människors lika värde; där man tar hänsyn och visar omsorg om varandra; där det finns laganda; där man kan ställa frågor utan att bli utsatt för kritik; dit man får komma precis som man är och hur man än ser ut.
Men ansvaret ligger hos oss vuxna. Vi måste föregå med gott exempel och bemöta dem med respekt och värdighet, annars kan ”fel” gäng hinna före och rekrytera dem till aktiviteter vi inte vill veta av. Gyllene regeln har inte upphört! Låt oss följa den för där säger Jesus: ”Allt vad ni vill att människorna skall göra för er, det skall ni också göra för dem.”
Lotta Cohén
kyrkoherde