Tre kampanjbilder bredvid varandra. Pojke på soptipp, lucia, kvinna på marknad i Indien
Foto: Jesper Wahlström, Ligistfilm, Sean Furlonger

Insatser under året gav resultat – Återkoppling från 2022

Nyhet Publicerad

Act Svenska kyrkan har under 2022 genomfört katastrofinsatser i 22 länder och långsiktigt utvecklingsarbete i 27 länder. Tack för gåvor och engagemang i kampen för allas rätt till ett värdigt liv!

Vi lever alla under samma himmel och har samma rättigheter. Act Svenska kyrkan kämpar för alla människors rätt till ett värdigt liv. Tillsammans med kyrkor och partnerorganisationer över hela världen gör vi skillnad – varje dag, året runt. Vi stöttar medmänniskor som lever i stor utsatthet, beslutsfattare, myndigheter och övriga civilsamhället att skapa långsiktig förändring i sina samhällen.

Här kan du läsa om några av 2022 års fantastiska aktiviteter inom Act Svenska kyrkans fem fokusområden samt nationella och internationella påverkansinsatser.