Vi träffas i vackra lilla Grevegårdens kyrka, Lingonvägen 28, under sex onsdagar i sommar med start 10 juni kl. 18-20 (drop-in fika från 17.30).
” If you haven’t stop during the cause of the day, you have done nothing worthwhile” (eng. ordspråk).
För att göra medvetna val i livet behöver vi stanna upp och lyssna till vårt hjärta. Begreppet ”hjärtat” står i jude-kristen tradition för människans centrum: det är här vårt minne, tankar, känslor och vilja formas och livsriktningen väljs. Kristen tro är först och främst en tro på att Gud älskar hela världen genom Jesus Kristus och att ingenting i universum kan hindra den kärleken till oss. Vi behöver inte vara rädda men vi skall ta vårt liv på allvar.
Min tro och kyrkan vill inbjuda Dig att stanna upp och ta ditt liv på allvar. Tillsammans med andra medvandrare får vi öva oss i livsmod, mening och hopp genom ”mini-gudstjänster”, reflektion och samtal tillsammans i grupp. Hur skall vi leva för att leva på ett så ärligt, riktigt och sant sätt?
Jag som leder samlingarna heter Per Eriksson, pastoratsteolog i Västra Frölunda pastorat och präst i Svenska kyrkan sedan med än 35 år och har bl.a. arbetat i Stadsmissionen, Lerums och Tynnereds församlingar.
Kurstillfällen
10/6, 17/6, 24/6, 1/7, 19/8 och 26/8.
Du kan läsa mer om respektive kurstillfälle nedan.