Foto: Alex & Martin/IKON

Veckomässa med konfa-upptakt i Mörrums kyrka

Nyhet Publicerad Ändrad

Torsdag 20 september kl 18.30 är det veckomässa med konfa-upptakt i Mörrums kyrka. Vi fira mässa tillsammans i Mörrums kyrka. Därefter är konfirmander och föräldrar välkomna till församlingshemmet där vi bjuder på fika och informerar om konfirmationsundervisningen.

Vill du komma ifrån en stund i vardagens ofta stressade flöde av krav, verksamheter, sorger och glädjeämnen? Längtar du efter en rastplats för själen att andas där gemenskapen kring måltiden och bönen är det viktiga?

Kom då till din kyrka i Mörrum torsdag 20 september kl 18.30, då vi firar en enkel, livsnära mässa.

På torsdag är det konfa-upptakt, då årets konfirmander välkomnas till mässa. Direkt efter mässan är samlas alla konfirmander och dess föräldrar i församlingshemmet för genomgång.

Välkommen!